България 19.04.2026 09:59 Снимка: ДНЕС+
Машините за гласуване в Стара Загора масово дефектират и не пускат бюлетини
Изборният ден в област Стара Загора започна навреме, но с много проблеми с машинното гласуване. Това съобщи председателят на Районната избирателна комисия (РИК) Теодора Крумова. До момента не са получени друг тип жалби и сигнали.
"Всички секции са отворили навреме и комисиите се опитват да работят, но машините масово дефектират и не пускат бюлетини", каза Крумова, цитирана от БТА. По думите ѝ това важи за секции не само в община Стара Загора, но и в цялата област. Всяка втора машина не пуска бюлетина, или пуска празна такава, като основното е, че не пускат бюлетини, уточни Крумова и допълни, че секционните избирателни комисии изготвят протоколи и изборният ден е доста натоварен.
Председателят на РИК обясни, че когато машината дефектира и не пусне бюлетина, или пусне празна или дефектна такава, конкретният избирател може да гласува само с хартиена бюлетина, докато техник отработи машината. "Указанията на Централната избирателна комисия (ЦИК) са такива, така е и по закон - няма как втори път да се гласува на тази машина", посочи тя и допълни, че от сутринта е имало доста скандали, защото граждани държат на машинното гласуване дори след проблеми с машините. Крумова добави, че избирателите трябва да следят да има два поставени печата на бюлетината преди тя да бъде пусната в урната.
Теодора Крумова каза още, че днес е имало не повече от четири-пет сменени членове на секционни избирателни комисии, но е имало много такива смени през вчерашния ден. Всеки избирател, който не знае в коя секция трябва да гласува, може да направи справка в сайта на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" (ГРАО), посочи Крумова.
Първите обобщени данни за избирателната активност ще бъдат предоставени около 11:00 часа, коментира още председателят на РИК - Стара Загора.
От Областната дирекция на МВР в Стара Загора съобщиха, че изборният ден е започнал в спокойна обстановка, предприети са всички необходими мерки за опазването на обществения ред, пожарната безопасност и осигуряването на спокойното му протичане. Служители на дирекцията са поели охраната на всички секционни избирателни комисии на територията на областта, а гражданите могат да подават сигнали, свързани с нарушения, които възпрепятстват нормалното протичане на изборния процес и са съотносими към действията на МВР.
В 27-и Многомандатен избирателен район (МИР) – Стара Загора, на днешните предсрочни парламентарни избори имат право на вот 279 761 гласоподаватели. На територията на областта са сформирани 500 секционни избирателни комисии. В 360 от секциите ще се гласува с машини, а подвижните секции са 11.
За участие в предсрочните парламентарни избори за 52-ро Народно събрание на 19 април 2026 г. в Районната избирателна комисия в Стара Загора са регистрирани 24 партии и коалиции. По данни на РИК кандидатите за 27-и МИР в Стара Загора са 256. Те се конкурират за 11 мандата в новия 52-ри парламент.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 11:24 Деси Радева: Защо никой от претендентите за власт не изведе културата и образованието като приоритет
- 11:15 В секции в Бургас и Поморие е прекратено машинното гласуване
- 11:11 Костадинов гласувал за "свободна и независима България"
- 11:05 Хакан Фидан: Европа трябва да се готви за оттегляне на САЩ
- 11:00 Във варненското село Неофит Рилски избирател бил блокирал машината
- 10:58 "Мяра" измери 4,6% избирателна активност към 9 часа
- 10:53 Военнослужещи и техника преминават днес и утре по пътищата на страната
- 10:50 Радев с агитация в изборния ден, сочи партии, с които не иска да работи