България 05.06.2023 16:48 Снимка: ДНЕС+
Маестро Найден Тодоров: Когато всички политици искат да дирижират, става не симфония, а какофония
Когато всички политици искат да дирижират, става не симфония, а какофония, признава пред "Труд news" служебният министър на културата маестро Найден Тодоров.
"Аз винаги давам всичко от себе си, принцип в живота ми е, че ако ще правя нещо „между другото“, по-добре изобщо да не го правя. Колкото до стоте дни - бяха интересни, изпълнени с изненади - понякога под формата на проблеми и скандали, друг път - на нови запознанства и приятелства с неочаквани хора", изтъква маестрото. Неговата препоръка към следващия министър е да вземе в екипа си хора, с които знае, че работи добре и разсъждават в една посока. По думите му Министерството на културата изнемогва финансово и кадрово.
"Финансовият министър винаги се опитва да спасява първо големите проблеми. И понеже в очите на политиците културата не е голям проблем, до нея никой никога не стига. Освен ако не се появи някой интересен скандал, от който могат да се изкарат политически дивиденти. Вероятно това е и причината никой никога да не се сеща, че една осъзната и целенасочена културна политика може да помогне в дългосрочен план на цялата нация", убеден е министър Тодоров. Според него днес особено важни са културата на езика, културата на поведение в обществото и развитието на емпатията.
"За първото и второто може да бъде много полезен театърът (но не всеки театър), а за последното - музиката", пояснява маестро Найден Тодоров. Той предупреждава, че като общество сме загубили уважението към изкуството и разбирането на неговия смисъл.
"За съжаление напоследък има много опити да се приравни изкуството към шоу бизнеса и да се очаква то да работи на пазарен принцип. Трябва да си дадем сметка, че ролята на изкуството е да възпитава нашия морал, нашата емпатия, нашата естетика", смята министърът на културата.
CHF
|
1 | 2.10599 |
GBP
|
1 | 2.24061 |
RON
|
10 | 3.84295 |
TRY
|
100 | 3.87452 |
USD
|
1 | 1.65945 |
Последни новини
- 09:10 МЗ предлага: За контрол да се въведе длъжността "областен координатор на здравните медиатори“
- 09:00 Двама туристи по анцунцзи и маратонки бяха спасени на Витоша
- 08:51 Сергей Рябков: 90-те млрд. евро, които се хвърлят в огъня от ЕС за Украйна, няма да ни попречат
- 08:42 Чарли Кърк е най-търсената тема за 2025 година в Google
- 08:31 Ройтерс: Ушаков е разговарял с администрацията на САЩ за евентуалното споразумение за Украйна
- 21:02 Хороскоп за събота, 27 декември 2025 г.
- 19:36 Тръмп: САЩ нанесоха смъртоносен удар срещу "терористичната сган" ИДИЛ в Нигерия
- 19:25 Китай превръща Хайнан в безмитна врата към пазара от 1,4 милиарда души