Личният пример на лекаря е най-добрата мотивация хората да се ваксинират

България 19.07.2021 13:14 Снимка: ДНЕС+

Личният пример на лекаря е най-добрата мотивация хората да се ваксинират

Ако ще има странични реакции, ние би трябвало да поемем първия удар

Не бива да позволим антиваксърски течения да доведат хората до грешни решения, казва д-р Пламен Панайотов от Бургас, лекарят направил най-много имунизации

Общопрактикуващият лекар от Бургас д-р Пламен Панайтов се оказа докторът, поставил най-много ваксини срещу COVID-19 досега. За това той получи почетна значка от министъра на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров. Медикът и екипът му са поставили над 3375 ваксини, като са работили и през уикендите.

“Наградата ви е персонална, но чрез нея искам да благодаря и на всички ваши колеги - семейните лекари, които полагат усилия във ваксинационната кампания. Вярвам, че хора като вас, които така съвестно си вършат работата, трябва да бъдат пример за всички”, коментира министър Кацаров.

“Тази награда ме изненада приятно, защото никога не сме се стремили да бъдем първенци - просто така се е случило. Но сме убедени, че трябва да слагаме ваксини и че това е начинът да се справим с пандемията.

Бяхме от първите, които започнахме спонтанно, безкористно. Работим и в събота, и в неделя, не сме почивали няколко месеца”, каза пред “24 часа” д-р Панайотов.

Според него няма значение кой е с най-много ваксинирани, а дали личните лекари работят заедно за каузата, за да може пациентите да получават достоверна информация за ползата от ваксините и да вярват на лекарите.

“Нашата работа е да спазваме препоръките и изискванията на Министерството на здравеопазването и да я реализираме на терен. Убеден съм, че всички медици трябва да сме пример и да не позволим антиваксърски течения да доведат хората до много грешни решения”, категоричен е д-р Пламен Панайотов.

Той е личен лекар от началото на здравната реформа през 2000 г. Той и екипът му са сред първите ваксинирани, а след това поставят ваксини на своите роднини и приятели.

“Ние, лекарите, трябва да даваме личен пример. Ако ще има странични реакции, би трябвало да поемем първия удар. Но нищо лошо не се случи, всичко си върви нормално. Получаваме помощ от РЗИ в лицето на директора д-р Георги Паздеров и екипа му, от общината, от ръководството на ДКЦ, в който работим”, заяви общопрактикуващият лекар.

Той не убеждавал, а разяснявал на пациентите си ползите от ваксинацията. Правило му впечатление, че хората се страхували от мнения, прочетени в интернет.

“Старая се да обяснявам на всички, че е по-добре да получиш имунитет от ваксина, отколкото да очакваш да преболедуваш и да придобиеш имунитет по този начин”, допълни д-р Панайотов. Той не е съгласен с твърденията, че много лични лекари се отказали от имунизацията срещу COVID-19.

“В началото имаше затруднения, които може би накараха някои колеги малко да се отдръпнат. Не може да чакаш 4 часа за ваксина, а в същия момент пациентите ти да се трупат пред кабинета. Но сега всичко е регулирано”, казва лекарят. Д-р Панайотов обаче не одобрява допълнителното мотивиране на гражданите с материални стимули.

“Мотивацията трябва да е личният пример. Може би трябва да има облекчения за ваксинираните - като това да влизат в магазини и молове без маска. Финансовите стимули мотивират само нискоинтелигентните хора, които са друг тип, това вече е политика, не е медицина”, смята докторът с 32 г. стаж.

“България е от малкото страни, в които хората имат шанс за свободен достъп до ваксина, и то по избор. Имам пациенти, които идват от чужбина да се ваксинират у нас”, каза още д-р Панайотов.

На въпроса трябва ли преболедували коронавируса да се ваксинират, отговаря: “В цял свят вървят сериозни проучвания, включително с вземане на биологичен материал от лимфни възли. Това е въпрос на наука, която не се прави от лекарите на първа линия.”/24 часа

CHF CHF 1 1.99209
GBP GBP 1 2.29114
RON RON 10 3.92997
TRY TRY 100 5.59302
USD USD 1 1.80228