
България 21.03.2024 14:24 Снимка: ДНЕС+
Лъчезар Богданов: Нужна ни е данъчна система, която насърчава растежа
Трябва да имаме данъчна система, която насърчава растежа. Това заяви Лъчезар Богданов, главен икономист в Института за пазарна икономика, в предаването „Добавена стойност“ по Дарик.
По думите му страна като България, която е доста по-бедна от другите страни в ЕС, трябва да разполага с данъчна система, която да насърчава растежа, инвестициите, труда и предприемчивостта.
"Ако искаме да имаме такава система, тя трябва да е основана на максимално широка основа на ниски данъчни ставки върху тези, които създават и се трудят. Трябва да имаме данъчна система, която насърчава растежа", каза Богданов.
През миналата седмица представителят на Фонда за България Жан-Франсоа Дофен посъветва българските власти да помислят върху това плоският данък върху доходите от 10% да отпадне. Иначе казано - за по-големи заплати да се удържа по-голям данък.
Относно оценката на Международният валутен фонд на финансите на България, Адриан Николов, ИПИ коментира: "Няма какво да крием, ясно е, че Международният валутен фонд се среща с много заинтересовани страни. Те си стоят със старата позиция, че нашата система в момента е нечестна и това е нечестно към бедните".
"Те казват: "Бъдете прогресивно данъчно благо, конкретно върху доходите на хората." Корпоративният доход като че ли не им е толкова интересен, но не предлага конкретна прогресия", коментира той.
"Аз бих се съгласил с тяхното предложение, ако 10% е максималният доходен данък и тръгне надолу. За по-бедните да е 5%, аз за най-бедните - 2%. Това ще повиши доходите на най-бедните работници и ще повиши техния стандарт. И най-вероятно ще нанесе някакъв удар върху бюджета, но какъв точно, трябва да се изчисли", заключи Николов.
![]() |
1 | 2.10078 |
![]() |
1 | 2.25925 |
![]() |
10 | 3.85112 |
![]() |
100 | 4.16705 |
![]() |
1 | 1.67408 |
Последни новини
- 00:24 Кметът на Варна Благомир Коцев остава в ареста, реши съдът
- 22:04 Хороскоп за събота, 12 юли 2025 г.
- 22:01 Прокуратурата: Асен Василев е „неизвестният депутат“ по делото срещу Благомир Коцев
- 19:36 Кимаковски: 10 хил. украински войници попаднаха в огневи чувал в ДНР
- 19:28 ВАС спря действието на методиката за дялово разпределение на парното
- 19:21 Подводен парк край остров Света Анастасия е голямата атракция за гмуркачи от цял свят
- 19:13 15 години от най-скандалния кунгфу ритник във футбола
- 19:05 ЕС ще затяга примката около Унгария и Словакия с нови правила за финансиране