Лъчезар Богданов, ИПИ: Или по-малко разходи в Бюджет 2026, или „Жан Виденова зима“

България 19.10.2025 17:02 Снимка: ДНЕС+

Лъчезар Богданов, ИПИ: Или по-малко разходи в Бюджет 2026, или „Жан Виденова зима“

Потенциалните проблеми, свързани с фискалната политика причиниха политическата криза и неразбория. Има осъзнаване в част от управляващите и със сигурност в редиците на ГЕРБ, че ще е изключително трудно да направят бюджет с приемливи параметри и с нисък дефицит.

Това заяви пред БНР икономистът от Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов.

Първият бюджет в евро трябва да бъде внесен до края на октомври.

"В Закона за публичните финанси има срок за внасяне на законопроект от МС в НС и той е 31 октомври. Преди това трябва да има обсъждане в Съвета за тристранно сътрудничество. Обикновено се качва за няколко дни и за обществено обсъждане. Данъчните закони се приемат преди бюджета.

Засега нямаме такива законопроекти, което ни кара да мислим, че още няма съгласие по основните параметри на фискалната политика за догодина".

МВФ посочи миналия месец, че страната върви към сериозно разширяване на дефицита, ако не направи някакви промени, обясни Лъчезар Богданов в предаването "Неделя 150".

"Колкото по-рано се вземат мерки за фискална консолидация, по - разумно харчене и по-малък дефицит, толкова по-малко болезнени ще бъдат те. Ако сега си играят на отлагане, цената ще дойде може би догодина. Отново стои въпросът кой ще е виновен. Търси се начин всички да са във файтона, за да може, ако стане проблем, да не могат взаимно да се обвиняват кой го е причинил и то точно преди президентските избори.

По думите на Богданов страната върви към висок дефицит, ако не се вземат три решения. Първото решения е да се води такава политика, че да има повече инвестиции, растеж и отваряне на бизнеса. Второто и третото решения са по-разумно харчене и задържане на нарастване на разходите. "Когато една част от управляващите предлагат повече разходи и повишаване на заплати в силовите ведомства или по-широка субсидия за определена сфера, ще се търси вариант, при който да се носи политическа отговорност", смята Лъчезар Богданов. Той добави, че първо става големият проблем и тогава започва решаването му.

Според него икономиката през 2025 г. се развива добре и в резултат на това има видимо добро изпълнение на приходите в бюджета. "Проблемът за 2025 г. е видимо в разходната част на бюджета, защото видимо не може да се похарчат 25% за увеличаване на заплатите. Виждат се ефекти от различни мерки, икономиката се развива горе-долу добре, приходите растат, ДДС расте, подоходният данък също расте, но разходите не могат да се компенсират. За следващата година ще трябва да има приоритизиране на разходите и няма да може да се даде на всички по много", уточни Лъчезар Богданов. Той предупреди, че ако догодина не се вземат правилните мерки в бюджета, то тогава може да има "Жан Виденова" зима.

Богданов посочи, че ако и през следващата година се направи изпреварващ ръст на заплатите с до 30%, тогава ще има бюджетна криза. "Ще трябва нещо да се направи и да се промени", призова икономистът.

 

Има две неща, за които може би някой е подвел политиците, отбеляза Лъчезар Богданов.

"Едното е, че като влезеш в еврозоната и нямаш валутен борд, можеш да харчиш колкото си искаш. Това не е така. Не е неограничена възможността да взимаш заеми, за да можеш да харчиш.

Второто нещо, което трябва да е ясно, е, че ако влезеш в процедура по свръхдефицит, има реални последствия. Едно от тях е, че има риск да се замрази достъпа до еврофондовете.

Съществуват съвсем реални заплахи, ако развалиш бюджетната стабилност, независимо дали на първата, или на втората година след присъединяване към еврозоната.

Има сериозен риск за следващата година, ако не се промени нещо в сегашната траектория. Или трябва да се вдигат данъци, или да се ограничат разходи. Не режем, а просто растем по-бавно. Важно е също страната да има добър бизнес и инвестиционен климат.

Със сигурност тези неща се знаят в Министерството на финансите и от икономистите в управляващото мнозинство. Трябва да доведат до някакво политическо решение, за да се стигне до разумно планиране на бюджета за следващата година".

"Ние сме в ситуация, в която може да има по-разумно планиране на бюджета, без да се налагат сериозни икономии и жертви, но ако сега не се направят корекции, след две години ще трябва да има големи. По-добре сега да има малка болка и разум, отколкото след две години - много сериозен проблем и дългова криза".

Лъчезар Богданов заяви, че няма опасност България да не влезе в еврозоната от 1 януари 2026 г.

CHF CHF 1 2.11281
GBP GBP 1 2.24937
RON RON 10 3.84348
TRY TRY 100 3.99141
USD USD 1 1.67437