Кристиан Вигенин за предложението на Радев: Конституционно този референдум не е допустим

България 11.05.2025 11:11 Снимка: ДНЕС+

Кристиан Вигенин за предложението на Радев: Конституционно този референдум не е допустим

"Чак "да отрежем" президента Радев не е точният термин. Това не е първата инициатива за референдум, така че ние сме последователни като цяло в тези позиции. Смятаме, че така зададен, въпросът не отговаря на конституционната норма и на решението на КС по предишното искане на референдум. Поради тези съображения не бихме подкрепили този референдум. Не е до харесването на въпроса, но както и да го въртим, КС се е произнесъл доста ясно по това може ли да има референдум по темата еврозона", това каза в "Говори сега" по БНТ евродепутатът и член на Изпълнително бюро на БСП Кристиан Вигенин.

Ако някой иска да спре влизането в еврозоната, ако иска нещо по-специфично да се направи, начинът не е референдум. Радев даде обяснения, че не е така, че не иска да спре влизането на България в еврозоната. Сигурно е така, че не иска да спре. Но все пак ние сме доста напред в този процес и такъв тип поставяне остро на въпроса за еврозоната може да даде политически сигнали, които да повлияят на конвергентния доклад."

Ако има политическа нестабилност - това не е добър знак по пътя ни към еврозоната, заяви той. Такъв тип неща могат да ни препънат в последния момент, заяви Вигенин.

"Ние считаме, че конституционно този референдум не е допустим. БСП никога не е обещавала референдум в тази посока. Винаги сме казвали, че подкрепяме присъединяването към еврозоната тогава, когато България е готова."

Има две принципни неща, на които отговаряме позитивно на сигнала на президента. Първо - информацията и разясняването на това всъщност какво е еврозоната и какво предстои в следващите месеци, заяви Вигенин. Вторият тип проблеми според него са мерките, които правителството трябва да вземе, за да се гарантира предварително, че няма да бъде допусната спекула в цените.

"Ние трябва да помислим предварително за това да бъдат преодолени всички страхове на хората, които могат да ги тласнат към едно действие, което в стратегически план е важно и полезно за всеки един."

CHF CHF 1 2.09113
GBP GBP 1 2.30722
RON RON 10 3.8214
TRY TRY 100 4.48586
USD USD 1 1.73821