България 18.10.2024 12:33 Снимка: ДНЕС+
Кралев: Каквото зависи от нас да има правителство – ще бъде направено
Красен Кралев в интервю пред пазарджишката медия "Виделина"
- Г-н Кралев, първият ми въпрос е свързан с прогнозата Ви какво ще се случи след изборите в контекста на настоящата политическа криза, в която се намира страната от близо 3 години. Нещо повече, преди няколко дни от ЕК изразиха ясно нетърпение кога парламентът ни ще приеме необходимите закони и ще си получи полагащите ѝ се средства от Европа. През последните дни лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов допусна пред медиите управление с участието на няколко партии. Според Вас къде тук ще трябва да се постави червената линия и кои партии и коалиции не бива да се допускат в едно бъдещо правителство?
- Много Ви благодаря за тази покана за интервю, за мен е удоволствие да поговорим. Въпросът отдавна не е дали трябва да има правителство, а ще може ли то да се случи. Мога да говоря от името на коалиция ГЕРБ/СДС: всичко, което зависи от нас, ще бъде направено, каквато заявка многократно направи и лидерът ни Бойко Борисов. Иска ми се да бъда оптимист и да ви отговоря, че черната серия от ходене от избори на избори приключва на 27 октомври и страната няма за загуби още стотици милиони и няколко години в предизвикани кризи заради политици, нежелаещи да преглътнат егото си. Но трябва и да сме реалисти, защото има няколко условия, за да има кабинет. Трябва ни висока избирателна активност и аз искам да използвам случая да призова хората да излязат и да гласуват – знам, че сте изморени, отегчени и отчаяни, но, моля ви, направете още едно усилие. За да има стабилен кабинет, ни трябва най-вече стабилно мнозинство.
За да успеем да убедим колегите ни от другите партии, на нас от коалиция ГЕРБ/СДС ни трябва висок резултат на вота. С 60 депутати и 9 партии в парламента, каквито прогнози излизат тези дни, ситуацията ще изглежда безнадеждна. Трябват ни поне 80 депутати, а в България системата е такава, че малките партии са облагодетелствани и получават непропорционално повече представители от големите. Евентуален парламент с 9 партии би бил крайно нестабилна основа за изграждането на стабилна власт, коалиция от поне 4-5 партии ще е сложна задача. Не казвам, че е невъзможно. Най-големият ми страх е искат ли наистина другите формации да управляват. В най-голяма степен това важи за коалиция ПП/ДБ, за тях най-комфортно ще е да си стоят в опозиция и да се опитват с критики, обиди и радикално говорене да си върнат част от онези 300 000 избиратели, който се отрекоха от тях. Знаят и в какво положение оставиха хазната – 1 млрд. лв. дефицит само за август, прогноза за 6.2 млрд. тази година, заложени огромни държавни дългове за 2024, 2025 и 2026 г. През 2026 г. може да се окаже, че само лихвите по тези дългове са 3 млрд. лв. От друга страна, ПП/ДБ знаят, че пътят им в електорален план е само надолу и може да се окаже, че са склонни на компромис, за да има правителство. Дано.
Знаете ли защо съм оптимист, че този път ще бъде счупен каръкът и ще има кабинет? Много път беше извървян от 2021 г., когато ГЕРБ беше на власт, публичните финанси бяха за пример на цяла Европа, нелегалната миграция беше под контрол, инфлацията беше в безопасни темпове, строеше се и най-сериозните драми на държавата бяха колко са равни жълтите павета и ще се спъне ли някой в „перките“ по „Графа“. Отне време, но българите видяха, че тогава всъщност сме се справяли добре и е имало прогрес, въпреки нетърпението на някои. Демонизираха ГЕРБ и настроиха обществото с фалшиви новини, защото искаха властта. Взеха я и се видя, че не могат да се справят. Репресираха партията, арестуваха лидера ни Борисов, поръчаха си заря по повода. Накрая се видя, че това са били безпочвени обвинения. Това вече е зад гърба ни, сега само най-крайните им симпатизанти не виждат как излъгаха обществото. Опонентите ни се провалиха навсякъде, затова ги побеждаваме все по-убедително с всеки нов вот. Вярвам, че и Пазарджик ще постигнем убедителна победа.
Попитахте ме и за Плана за възстановяване. Престъпна небрежност е, че толкова години бездействие са на път да ни струват милиарди. В последния ден на парламента се опитахме да спасим парите за миньорите, но ИТН и „Възраждане“ ни попречиха физически и с изтръгване на кабели. Не ми се ще да се връщат към тези срамни сцени, дано имаме шанса да поправим щетите. Не е време за чертаене на червени линии – точно със заклинания кой е мафия и с кого никога ни докараха до тук. Но е пределно ясно, че ние от ГЕРБ-СДС няма да направим компромис с европейското бъдеще на страната ни.
- Предвид продължаващото поскъпване на стоките и услугите у нас, изпреварващо значително увеличаването на доходите, допускате ли ориентация на една немалка част от обществото ни на изток в контекста на продължаващата война след нахлуването на Русия в Украйна?
- Инфлацията беше изпусната по шокиращ начин по време на правителствата на „Промяната“ и нито Европа, нито САЩ, най-малко пък Русия имат нещо общо с това. Просто мерките, които бяха прилагани, бяха видимо кухи и безсмислени, дори и за нас неикономистите. Обективната истина е, че инфлацията вършеше работа на Асен Василев за това да пълни хазната и да имитира ръст на икономика. Неговият скрит „данък инфлация“ накрая го плати обикновеният човек от джоба си и със заплатите, които само на хартия изпреварват инфлацията, а реално тече обедняване. Моят приятел Лъчезар Борисов изчисли, че инфлацията само за три години е изяла около ¼ от стойността на парите. Ако през май 2021 г. сте имали 1000 лв., сте можели да си купите неща на тази стойност. Ако днес имате 1000 лв., все едно имате 765.87 лв. и вече можете да си позволите по-малко със същите пари.
Относно това как ще се ориентира обществото ни – за Запад или на Изток, нека не преувеличаваме проруските нагласи на българите. Да, народът в голямата си част има добри чувства към Русия и руснаците, хората искат мир, но не си мислете, че не виждат колко нередно е това една държава да влезе с танкове и ракети в друга. Нашият път е проевропейски, България е развиваща се европейска държава, поколения българи последователно са работили за това, което сме днес, и съвсем съзнателно са избирали отново и отново партии, защитаващи европейските ценности. ГЕРБ е най-проевропейската партия в България и е първа сила, колкото и да ходим на избори. Какво ви говори това?
Засилващите националистически течения са факт в цяла Европа, нямащ общо с войната в Украйна – вижте какво се случва в Италия, Австрия и Германия, все държави, чиито общества са изградили идеята за днешна Европа. Говорим за проблеми с бъдещето на младите, недостъпните жилища и наеми, сигурността, неспособността на политиците да се справят с миграцията и да съхранят традиционните европейски ценности. Това са факторите, капсулиращи обществата на Запад. А България е направо оазис в това отношение и проруска партия няма как да спечели изборите, защото мнозинството на хората не го желаят. И това е основно заради твърдата ръка, с която лидерът ни Бойко Борисов се справяше в тежки моменти – и в икономиката, и в инфраструктурата, и в международните отношения, което не допусна в най-тежките моменти на войната в Сирия да усетим тежестта на кризата.
Но за инфлацията говорехме, давам само един пример за мерките. Как ПП се „бореха“ с нея? Хранеха я с изкуствено вдигане на доходи на част от социалните слоеве и с теглене на заеми, които и внуците ни ще има да връщат. Какво направи Бойко Борисов, когато в началото на Covid пандемията цените полетяха нагоре? Каза директно на веригите да се коригират и да се съобразяват какви надценки слагат и каква спекула правят с цените, защото ще направи така, че производителите директно да продават стоките си на паркингите им. И цените се кротнаха. Защото може, просто начело на държавата трябват хора, които да разсъждават трезво, да знаят как се прави и да имат авторитет през бизнеса.
- За всички е ясно, че основният препъни камък за нашите политици е съдебната реформа. Макар и това да не е част от професионалната Ви област, смятате ли, че вече е крайно време такава да бъде направена и дали ГЕРБ ще е в състояние да извърви своята част от пътя?
- Ние от ГЕРБ/СДС никога не сме били пречката пред съдебната реформа, но стоим зад това, че тя трябва да се осъществи постепенно, заедно със самите работещи в сферата, защото не можем да си позволим да развалим нещо, без да имаме план как да го направим по-добре. Единственото, срещу което възразяваме, са стихийните и необмислени действия на колегите ни от „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, които искат нещата да се случват от днес за вчера, колкото да се каже, че се прави нещо. Понякога правим отстъпки, колкото да има мир в парламента, и приемаме откровено слаби текстове, за които те са се запънали. Имаме пресен пример с неудачните поправки в Конституцията, които, за да решат един проблем, забъркаха нови десет. Преди години Христо Иванов като министър в кабинета Борисов 2 пак така се беше запънал да реформира прокуратурата и заплашваше, че иначе правителството пада, въпреки че нямаше мнозинство за подобна реформа. Е, Бойко Борисов лично настоя пред партиите, реформата мина, а всъщност беше толкова нелогична, че и до днес носим последиците. Та затова – съдебна реформа категорично да, но след внимателно обмисляне. Експериментите с правосъдието трябва да спрат.
- Преди няколко години в качеството Ви на министър на спорта Вие присъствахте на откриването на обновения със средства от държавата стадион в Пазарджик. Сега се оказа, че не е била поставена дренажна система под игрището и се наложи да се монтира такава, защото теренът не беше годен за игра. Поради това „Хебър” играе домакинските си мачове навън, което не допринася за доброто му представяне. В тази връзка ангажирате ли се да следите за начина на разходване не само на допълнително отпуснати от кабинета средства за ново строителство и ремонти, но и на тези от държавната субсидия за капиталови разходи?
- В България с десетилетия преди нас спортът беше оставен на заден план, затова инфраструктурата и съоръженията бяха в отчайващо състояние, където изобщо ги имаше. В правителствата на ГЕРБ и по моето време като министър на спорта, имахме откровено непосилната задача да наваксаме пропиляното време и затова се опитвахме да свършим страшно много в кратки срокове, а парите, дори и многократно завишени, нямаше как да стигнат за всичко. Ясно си спомням как с тогавашния кмет Тодор Попов правихме първата копка преди 5 години. Истинска реконструкция не беше имало дълго време, а стадионът трябваше да се превърне в модерна спортна база, която да даде възможност на децата на Пазарджик и на всички футболисти да се развиват и да достигнат до най-високото ниво на футбола. С колкото и внимание да се подхожда, при строителството винаги може да се окаже, че има определен дефект, затова е задължително контролът да е непрекъснат и на всички нива. Важното е, когато бъде констатиран проблем веднага да се действа за отстраняването му, да се търсят гаранциите от строителите и т.н. В случая със стадиона, нямаше да е зле хората след нас да реагират по-бързо и щетите да се отстранят, излишно е да се драматизира в моменти, когато трябват действия. „Хебър” заслужава да се върне у дома и да радва пазарджиклии. Моята цел като министър винаги е била спортът да бъде превърнат в приоритет и държавна политика – не само професионалния, но и масовия спорт за здраве и детския спорт, където се раждат бъдещите звезди. Много мога да ви говоря за спорт, но ако искате някой друг път можем да обсъдим специално спорта и туризма в Пазарджик и региона. Не си мислете, че съм тук до изборите, тепърва ще имаме много работа след старта на парламента.
- Идвате в една област, в която през последните години водач на листата на ГЕРБ беше едно от знаковите лица в партията – Екатерина Захариева. Защо избрахте Пазарджик и с какво възнамерявате да допринесете за развитието на региона през мандата си?
- Екатерина е от Пазарджик съм убеден, че ще ви накара да се гордеете с нея – и със изслушването си за еврокомисар, и с работата си в бъдещата Европейска комисия. За мен е изключителна чест, че именно на мен се падна отговорността да съм водач в прекрасния ви регион и се надявам да отговоря на очакванията ви. Районът на Пазарджик има огромен потенциал – намирате се на ключово място между София и Пловдив, в областта оперират едни от водещите предприятия в страната, тук са и някои от най-добрите СПА курорти на Балканите. Знаете, че освен спорта, мой ресор е и туризма. За мен беше чест да се запозная с чудесни хора във Велинград, Брацигово, Панагюрище, Пещера, нека не изброявам, но навсякъде ни посрещат радушно, с много интерес, въпроси и належащи казуси. Поехме много ангажименти, дано да имаме шанса да изпълним обещанията си. Всичко минава през сформирането на стабилно редовно правителство.
Още по темата
CHF | 1 | 2.10939 |
GBP | 1 | 2.35062 |
RON | 10 | 3.92997 |
TRY | 100 | 5.43683 |
USD | 1 | 1.87844 |
Последни новини
- 21:26 Кирил Петков пазарува с кола на НСО барабар с цялата фамилия (ВИДЕО)
- 21:12 Хороскоп за неделя, 24 ноември 2024 г.
- 19:42 Бивш командир от "Азов": Остава един руски удар до пълното потъване на Украйна в мрак
- 19:33 Коя е жената, създала дубайския шоколад, по който светът полудя
- 19:24 На новото бойно поле на онлайн гигантите Китай води с много
- 19:20 "Резидент": Дезертьорството във ВСУ се разраства, най-малко 100 000 са избягали от бойните части
- 19:15 Остров Тигрес - зловещият град-призрак, попаднал в капана на времето (ВИДЕО)
- 19:09 Ердоган приветства "смелото" решение на МНС да издаде заповеди за арест на Нетаняху и Галант