Китай не е отговорен за проблемите на САЩ

България 18.09.2010 08:24

Китай не може да бъде обвиняван за икономическите затруднения на САЩ, заявиха китайски икономисти в държавните медии в отговор на американските оплаквания за нечестни търговски практики и валутна политика.

"Действията и критиките срещу Китай нямат смисъл", заяви директорът на Китайската академия по международна търговия и икономическо сътрудничество Хуо Дзянгуо. Според него американската администрация превръща Китай в изкупителна жертва, за да спечели разположението на избирателите по време на парламентарните избори в средата на мандата си.

По-рано министърът на финансите Тимъти Гейтнър обеща да събере други световни сили, за да окажат натиск за търговски и валутни реформи. Китайската централна банка заяви през юни, че ще позволи по-свободен курс на юана. Оттогава китайската валута поскъпна с 1,53%, но според много икономисти юанът е подценен до 40%. Китайското правителство не може да позволи на юана да поскъпва по-бързо спрямо долара поради икономическата ситуация на самия Китай, заяви Хуо. В дългосрочен план, юанът ще се покачи спрямо долара. "Действията на САЩ не издържат на критика и Китай трябва да им се противопостави", смята той. Чжан Монан, икономист в Държавния информационен център, заяви, че САЩ печелят повече от Китай от тяхното отношение на най-голям длъжник и най-голям кредитор в света. Тя подчерта също, че САЩ могат да се възползват от спада на стойността на долара, за да намалят външния дълг на страната. /Ройтерс

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355