
България 03.11.2023 11:52 Снимка: ДНЕС+
Къща в столичния квартал „Бояна“ пропада заради строеж на блок
Къща в столичния квартал „Бояна“ пропада заради строеж на блок, съобщава БТВ.
„Това стана на 24 октомври в 4 часа сутринта. Чухме страшен тътен. Оградата се беше срутила, къщата се разлюля. Беше страшен ужас – да спиш в собствения си дом и да се събудиш от това. От този ден всички сме в страшен стрес“, споделя пред медията Изабела Киркова, собственик на пропадащата къща. Тя уточнява, че имотът е купен през 60-те години на миналия век от баба й и дядо й.
„Къщата съществува в най-стария кадастър – този от 7-те. Изведнъж идва един господин и решава точно на този стръмен терен и на високите подпочвени води да строи блок с 8 гаража отдолу. Тук е вилна зона, не е квартал „Бояна“, добави потърпевшата.
Жената разказва, че много пъти е водила разговори с новия си съсед и в началото те започват нормално, но след това той избухва и започва със заплахи.
"Той иска да ме убеди, че къщата и оградата ми падат, защото имам проблем с бойлера“, посочва Киркова.
И други съседи на новостроящия се блок имат проблеми с имотите си.
„Имам напукани стени вътре в къщата. Тя е на груб строеж, но вече има пукнатини. За нас най-важното е да разберем като началото как е бил зададен проектът (на строящата се сграда - бел. ред.) – дали е било предвидено укрепване на терена. Той е много стръмен с високи подпочвени води и дали всичко, което е зададено по проект, е изпълнено от инвеститора“, обясни Нина Александрова, собственик на друга съседна къща.
От районната администрация признават, че на 31 октомври са получили сигнал и са пристигнали на място, като са направили предписания изкопът да бъде укрепен.
"Направено е предписание от конструктор пилотите да бъде удължени, което ще се случи в рамките на следващата седмица“, коментира Кънчо Кънев, заместник-кмет на район „Витоша“. Той се ангажира общината да се срещне с инвеститора и с всички хора, за да се опишат щетите и да се търси начин за тяхното възстановяване.
Още по темата
![]() |
1 | 2.10078 |
![]() |
1 | 2.25925 |
![]() |
10 | 3.85112 |
![]() |
100 | 4.16705 |
![]() |
1 | 1.67408 |
Последни новини
- 12:33 Русия: Доставчиците на оръжие за Киев са съучастници в убийството на цивилни
- 12:23 Автобус прегази крака на слизаща пътничка
- 12:12 Министър Станков отговори на Радев: Договорът с „Боташ“ оскъпява нашия газ с 30%
- 12:02 Келог обяви, че ще посети Украйна за една седмица
- 11:54 Васил Велев: 2/3 от фирмите вече отговарят на изискванията за работа с еврото
- 11:50 Бивш съпруг на Анистън и актриса от "Ангелите на Чарли" стават част от "Дяволът носи Прада 2"
- 11:39 Кремъл заяви, че цензурата по време на война е оправдана
- 11:28 „Опълченска“ ще остане витрината на управлението на Терзиев