България 05.09.2025 10:39 Снимка: ДНЕС+
Карлос Контрера: Подозирам, че трамвай 5 е дерайлиран умишлено в четвъртък
"Пореден тежък инцидент с дерайлирал трамвай. Този път по ТМ 5, където трасето е ремонтирано, движат се нови мотриси... Ако в предходните случаи ставаше дума за пропуски и грешки, тук вече за мен иде реч за нещо много-много по-сериозно.
Започвам да се съмнявам, че в конкретния случай става дума за умишлено деяние, което трябва да бъде проверено обстойно като версия. Пак казвам - инфраструктурата е нова, подвижния състав по линия ТМ 5 е нов и пак стигаме до инцидент и то на много интересен участък от трасето.
Това написа общинският съветник в СОС Карлос Контрера в профила си във фейсбук по повод дерайлиралия в четвъртък вечер трамвай номер 5.
"От експлоатационна гледна точка бързо трябва да се дадат отговори има ли технически проблем по трасето и мотрисата, както и каква е скоростта към момента на авария и тя в допустимите технологични граници за движение ли е. От гледна точка на действията на ватмана следва да се установи спазил ли е протокола. Имам силни съмнения, че водачът на дерайлиралия трамвай не е могъл въобще да избегне инцидента, защото е имало предпоставки той да се случи без значение от реакцията на водача.
Следва да се провери имало ли е намеса преди това, която е предпоставила дерайлирането. Много сериозно да се провери, включително за умишлен саботаж.
За щастие се размина без кървава баня. И този път. Но поредицата от инциденти трябва да бъдат знак за всички нас да засилим протоколите за сигурност и да не се допуска от еклплоатационния персонал отклонение от тях. Но този инцидент, точно в този участък, буди много съмнения, че става дума за нещо извън нормалната експлоатация и съпътстващите я неминуемо неволни грешки. Категорично трябва да се изясни имало ли е умишлена намеса или не, която да доведе до инцидента", пише още Контрера.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 09:47 Директорът на Киевско-Печорската лавра: Манастирът да е украински Ватикан и да изкореним руския свят
- 09:36 Киев: Украйна не е насочвала умишлено никакви средства в посока България
- 09:24 Зеленски неблагодарно: Ако Байдън ми беше дал лиценза за "Пейтриът", сега щеше да има за всички
- 09:13 Румънските радари не са засичали взривилия се у нас дрон
- 09:03 Външно министерство привика украинската посланичка заради падналия дрон
- 08:52 Украински дрон се взриви у нас. Известното досега
- 08:41 Домашен арест за бившия шеф на ВиК-Бургас по делото за манипулирани водомери
- 08:31 Адм.Ефтимов за дрона "Майя": Безпилотни апарати от този тип могат да носят до 5 кг взрив