Калфин: Безсмислено е да влизаме в спора Русия-Украйна

България 14.01.2009 17:39

“Абсолютно безсмислено е да влизаме в спора Русия-Украйна, въпреки че те точно това се опитват да направят“, каза вицепремиерът Ивайло Калфин на първото заседание на Комисията по външна политика в Народното събрание. Калфин обяви: “Украинската „Нафтогаз“се е обърнала към „Газпром“ да им предоставят под формата на заем количествата природен газ, необходим за поддържане на налягане през газопровода, защото в противен случай това количество трябва да бъде изтеглено от няколко района в Украйна, което Украйна не би направила“.

По думите на Калфин има теоретичен вариант европейските компании, вносителки на газ, да осигурят количествата за поддържане на транзита през Украйна. „Това, обаче, ще означава рязко повишаване на цената, защото освен всичко друго, трябва да се плаща и този газ, който се консумира в Украйна, а той е около 20 милиона кубически метра на ден“, подчерта вицепремиерът. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355