България 30.05.2024 12:53 Снимка: ДНЕС+
Кабинетът проучва възможността да закупи родната къща на Димитър Талев в Прилеп
Правителството възложи на министъра на културата Найден Тодоров в най-кратък срок да проучи възможността и стартира процедурата за закупуването на родната къща на Димитър Талев в Прилеп. Около това се обединиха министрите от служебния кабинет на премиера Димитър Главчев по време на оперативното си заседание вчера.
Има взето решение за придобиване на имота от страна на българската държавата още през юни 2023 г., но досега не са предприети никакви конкретни действия. Това е и причината темата формално отново да влезе в дневния ред на изпълнителната власт. Конкретният повод за решението на Министерския съвет е информацията за срутване на част от къщата, която от години се руши и състоянието й е в изключително лошо състояние.
Проблемът е, че към момента само собственичката на 2/3 от имота е обявила готовност да продаде своята част, като през 2023 г. цената, поискана от нея е 100 000 евро. Другата 1/3 обаче принадлежи на друг собственик, който категорично отказва да продаде дяла си на българската държава.
„Това е въпрос, който не бива повече да се отлага във времето. Трябва да се намери спешно решение, да се предприемат всички действия, за да спасим къщата на големия български писател, включително и по дипломатически път. Дължим го на децата си, къщата трябва да бъде опазена, реставрирана и превърната в музей“, категоричен бе премиерът Димитър Главчев.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 00:43 Хороскоп за събота, 13 юни 2026 г.
- 19:30 Брокер за Баба Алино: Някой някъде не си е получил "възнаграждението"
- 19:22 Александър Пулев: Повече от 2200 компании с турски капитали са работодатели в България
- 19:14 Татарова за ФК-Варна: Заварихме там изключително тежко състояние - бих го нарекла „батак“
- 19:06 МЗ надгражда приложението „еЗдраве“ за защита правата на пациентите
- 18:58 Русия съобщи за поредно превзето село в украинската Донецка област
- 18:50 Рубио защити бойното шоу в Белия дом: Това е подарък за американския народ
- 18:43 Лили Иванова - с ПОСЛЕДНО национално турне през 2026-а и САМО с пет концерта през 2027-а