България 19.09.2025 17:58 Снимка: ДНЕС+
Ирак ликвидирал лидер на "Ислямска държава" в Сирия
Иракската служба за борба с тероризма обяви, че висш лидер на "Ислямска държава" е бил убит при операция по сигурността в Сирия, съобщава "Ройтерс".
Операцията е проведена в координация с водената от САЩ международна коалиция.
Командирът Омар Абдул Кадер Басам, известен като "Абдул Рахман Ал-Халаби", е бил ръководител на външните операции и сигурността на групировката.
Той е обвинен в ръководене на атаки в множество страни, включително бомбардирането на иранското посолство в Ливан, и в планиране на други операции в Европа и Съединените щати, които в крайна сметка са били осуетени чрез разузнавателна работа.
Централното командване на САЩ е извършило серия от удари, насочени срещу фигури на "Ислямска държава" в Сирия. Американски служители предупредиха, че групировката се надява да се завърне в страната след падането на сирийския президент Башар Асад през декември миналата година.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10033 |
GBP
|
1 | 2.21976 |
RON
|
10 | 3.8459 |
TRY
|
100 | 4.00779 |
USD
|
1 | 1.69175 |
Последни новини
- 19:30 CNN: Китай бързо разширява производството на ракети, докато САЩ се борят с проблеми с доставките
- 19:23 Легендата Де Роси отново е треньор в Серия "А"
- 19:15 Бургас стартира курс за екскурзоводи с 15 участници
- 19:07 Производители от Пловдив, Варна и Сливен отличени в конкурса „Най-добра българска фирма на годината“
- 19:00 Кафето – енергия, концентрация и ползи за здравето
- 18:52 Wall Street Journal: Русия е на път да постигне първата голяма победа след превземането на Бахмут
- 18:44 Внукът на цар Симеон II заминава за Шаолин след парад като гвардеец в Елин Пелин
- 18:36 Кремъл: Законните интереси на "Лукойл" трябва да бъдат зачитани