България 12.12.2022 09:16 Снимка: ДНЕС+
Илияна Йотова: Груба лъжа е, че Бойко Борисов се е срещал с Румен Радев
Вицепрезидентът Илияна Йотова определи като "груба лъжа" твърденията на съпредседателя на "Продължаваме Промяната" Асен Василев за срещи между президента Румен Радев и лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.
В ефира на "Нова телевизия" Йотова коментира, че след като бъде обявен съставът на проектокабинета на ГЕРБ-СДС, ще си проличи дали наистина издигнатият за министър-председател Николай Габровски е имал свободата сам да избира министрите си.
"Не бива с лека ръка да предаваме собствените си позиции и да твърдим, че решението за България и за Румъния за Шенген, поредният отказ, се дължи на политическата ситуация, това могат да бъдат приказки само за политици, които нямат хабер как тече процесът за присъединяването към Шенген или които предварително са се предали", коментира още тя.
Според нея неприемането на страната ни не се дължи на политическата криза, а ситуацията с границата е измислена.
По думите на вицепрезидента темата за Шенген не бива да се използва за партийни битки. Йотова смята, че не бива и аргументите на Нидерландия за наложеното вето да се повтарят от нашите политици.
Европейският съюз не се дели на големи и малки държави. Европейският съюз е семейство от равноправни страни, със свои права и интереси. В това отношение България е не по-малка страна, отколкото всички останали, коментира още вицепрезидентът.
Йотова смята, че още преди 12 години България, в частност Министерството на външните работи на страната ни, е допуснало грешката да позволи обвързването на техническите критерии за членство в Шенген с механизма за проверка и сътрудничество. Тогава България направи първата си основна грешка. Чрез тогавашното Министерство на външните работи, без особен опит, без консултации с други страни как е минал при тях процесът, позволихме тези политически критерии да изместят техническите, каза вицепрезидентът.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 11:29 Нова заплаха след силното земетресение в Япония
- 11:22 Отново недоволство в Безмер: Жители не искат военните самолети в авиобазата
- 11:15 Стоян Тричков, ПБ, наказан за "лъжци и долни манипулатори": Казах истината
- 11:08 Осъдиха българин на 12 г. затвор за трафик на оръжия във Великобритания
- 11:00 13 загинали при руски удари в Украйна, Полша вдигна изтребители под тревога
- 10:53 Социалният министър: Минималната заплата ще расте, готвим и по-висок стимул за майките
- 10:45 Американски танкер с газ гори след удар с дрон в Египет
- 10:37 Иво Христов: За да съхраним устойчивия курс към нормализация, г-жа Йотова трябва да спечели изборите