България 30.04.2024 14:01 Снимка: ДНЕС+
Икономист: България разполага с над 60 млрд. лв. европейски пари, но не може да ги усвои
България разполага с над 60 млрд. лв. европейски пари, но не може да ги усвои. Това заяви в предаването „Кой говори“ на Дарик радио старши икономистът в Институт “Отворено общество” Георги Ангелов.
„Парите от еврофондовете, ако включим средствата по Плана за възстановяване и устойчивост, структурните и кохезионните фондове, са около 40 млрд. лева. Ако включим и парите за земеделските производители, плюс остатъци от предишни програми, може би отиваме към 60 милиарда лева. От всички тези пари единствените, които се усвояват, са земеделските субсидии, макар че и там има проблеми. Дори най-лесното раздаване на пари на калпак не върви толкова бързо, а пък трудните неща вече сме много назад. Имаме около 3-4% изпълнение за тези 40 млрд. лева“, обясни Ангелов.
Според него причините за това изоставане са много, като една от тях е, че манталитетът в България предполага всичко да се прави в последния момент.
„Проблемът е, че има твърде много пари и няма капацитет за усвояването им. През последните 10 години всяка година всички правителства залагат рекордни пари за инвестиции в националния бюджет и в нито една година няма изпълнена инвестиционна програма. А лошата физическа публична инфраструктура е един от големите проблеми на българската бизнес среда“, коментира още икономистът.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:35 22-годишен киберизмамник измъкна 25 000 евро от софийска банка с няколко клика
- 19:26 Мерц настоя за по-малък бюджет на ЕС и отхвърли ново общо европейско задлъжняване
- 19:18 Само половината от планираните центрове за данни в САЩ за 2026 г. реално се строят
- 19:11 Иран отменя за 60 дни таксите за преминаване през Ормузкия проток
- 19:03 150 евро глоба за разхождащите се голи до кръста мъже във френските курорти
- 18:54 Защо е добре да ядем ягоди всеки ден
- 18:46 Най-кошмарните 3 дни за Мете-Марит: От присъдата за изнасилване на сина ѝ до спешната трансплантация
- 18:38 Сергей Лавров: Русия предпочита целите на СВО да бъдат постигнати чрез дипломация