България 13.11.2025 10:51 Снимка: pixabay
Граждански организации: Да се осигурят безплатни противогрипни ваксини за децата до 7 години
Предложението вече е изпратено до парламентарните комисии по здравеопазване и по бюджет и финанси
България да осигури безплатни сезонни противогрипни ваксини за всички деца от 0 до 7 години. За това настояват граждански организации, обединени в инициативата „Цветно утре за нашите деца“, част от проекта „Мрежа с грижа от 0 до 3“.
Предложението вече е изпратено до парламентарните комисии по здравеопазване и по бюджет и финанси с апел за целево финансиране в бюджета на НЗОК за 2026 година. Подобно намерение бе заявено и от Министерството на здравеопазването, информира NOVA.
„Инициативата започна като естествено продължение на усилията ни за безплатни лекарства за деца, които вече са факт от 1 юли“, обясни директорът на програма „Първите 1000 дни“ Искра Стойкова. По думите ѝ проектът за ваксини е логична следваща стъпка, тъй като „истинската превенция не е в антибиотиците, а в профилактиката – противогрипните ваксини намаляват инфекциите и съответно нуждата от антибиотици“.
Стойкова подчерта, че целта е още през септември-октомври следващата година ваксините да са налични при педиатрите, като паралелно се проведе информационна кампания към родители и лекари.
„Противогрипните ваксини са истинската превенция“, категорична е и доц. д-р Христиана Бацелова, която подкрепя инициативата. „В редица държави в ЕС, включително Великобритания, децата се ваксинират безплатно и резултатите са отлични – по-малко заболявания и по-ниско разпространение на вирусите. Малките деца са основни разпространители в колективи, а ваксинирането им защитава и възрастните“, отбеляза доц. д-р Бацелова.
Тя добави, че това е не само лична, но и обществена полза – по-здрави деца, по-малко отсъствия от училище и работа, и по-малко натоварване на здравната система.
„По принцип държавата може да си го позволи“, коментира здравният икономист Аркади Шарков. Според него, ако мярката бъде реализирана, ефектът ще е не само здравен, но и икономически:
„Ваксинацията има възвращаемост между две и четири към едно – за всеки лев инвестиция се спестяват между два и четири лева от бъдещи разходи за лечение и болнични отсъствия“.
Шарков уточни, че една противогрипна ваксина струва около 27 лева, а държавата може да покрие разходите чрез механизма на реимбурсация от Здравната каса. „Ако инициативата обхване около 150 хиляди деца, общият разход за първата година ще е около 4 милиона лева – минимална сума на фона на 10,5-милиардния бюджет на НЗОК“, каза той.
Стойкова посочи, че организацията вече е входирала официално искане до Министерството на финансите и НЗОК за заложен допълнителен разход от 4 милиона лева в бюджета за 2026 година. „За съжаление, засега има индикации, че предложението няма да бъде включено“, каза тя.
В заключение доц. Бацелова призова институциите „да проявят отговорност и да не дискриминират българските деца спрямо техните връстници в Европа, само защото някой казва, че няма пари“.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:50 Хороскоп за неделя, 15 февруари 2026 г.
- 19:36 Борислав Сандов за "Петрохан": Мислех, че 15-годишният Алекс е син на Калушев
- 19:28 Сексскандалът от 70-те, който доведе до драматичен съдебен процес
- 19:19 Тръмп иска да посети Венецуела. 5 западни петролни гиганта стъпват в страната
- 19:09 Теч в Лувъра повреди таванна картина от XIX век
- 18:58 Зеленски се репчи на Тръмп: САЩ твърде често искат отстъпки не от Русия, а от Украйна
- 18:48 19FortyFive: Защо танкът "Леопард 2" се провали напълно в Украйна
- 18:38 До две години обходният път на Кресна се очаква да бъде готов