
България 27.05.2024 13:18 Снимка: ДНЕС+
Главчев и Столтенберг: Трябва да помагаме на Украйна без да завличаме НАТО в конфликта
Новината за изпращане на български войски в Украйна е типичен пример за хибридна атака и дезинформация. Никога не е обсъждана такава тема във формат НАТО, не е обсъждана и днес. Това заяви премиерът Димитър Главчев след срещата си с генералният секретар Йенс Столтенберг.
Главчев отбеляза, че със Столтенберг са обсъдили за 20-годишното членство на България в НАТО и 17-годишното ни членство в ЕС. По думите му България е един надежден съюзник в НАТО и изпълнява своите задължения.
Главчев определи присъствието на Столтенберг като знаково. "Сред въпросите, които обсъдихме беше как да се върне значимостта на Западните Балкани. През 2017 г. България беше лидер в този процес. Обсъдихме въпросите в Черноморския регион и помощта за Украйна. И двамата сме на мнение, че не може да има алтернатива", каза още служебният премиер.
Главчев цитира и думи на Столтенберг от срещата: "С всички сили и възможности трябва да помагаме на Украйна, но с мисълта, че НАТО няма да стигне до конфликта".
Йенс Столтенберг определи България като надежден съюзник на НАТО. "Ценим високо извършеното от България по отноешено на колективната отбрана и споделена сигурност", каза още той.
Генералният секретар на НАТО благодари на България за участието ѝ в мироопазващите мисии в Косово и Ирак. Столтенберг изтъкна, че България е увеличила с 20% разходите си за отбрана.
"Мирът не може да се приема за даденост, необходимо е да се увеличи производството на въоръжения. Необходимо е да засилим ролята на НАТО в областта на сигурността", допълни Столтенберг.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09247 |
![]() |
1 | 2.26029 |
![]() |
10 | 3.85803 |
![]() |
100 | 4.03449 |
![]() |
1 | 1.66908 |
Последни новини
- 08:46 Каква е силата на очите? Мистика, генетика и още нещо...
- 08:39 Времето: Леко застудяване в началото на учебната година и циганско лято до края на месеца
- 08:30 15 септември е. Днес прага на училище ще прекрачат 716 00 ученици в над 2300 училища
- 19:33 Народният театър открива сезона с мистична премиера на „Последният час на Мерилин Монро“
- 19:24 Мотив за престъпление: Разследват версията, че Кърк е убит заради трансджендър
- 19:15 Китай и САЩ преговарят за мита, руски петрол и продажбата на ТикТок
- 19:05 Пушилин: Руската армия обгражда ВСУ в Красноармейско-Дмитровската агломерация
- 18:54 Meteo Balkans: Дъждовен старт на седмецата, слънчеви дни и захлаждане за уикенда