Германска фирма е предложила на Столична ни община технология за производство на дизел от отпадъци

България 11.07.2005 17:59

Германската фирма Alpha Kat е внесла в Столичната община предложение за производство на висококачествено дизелово гориво от отпадъци, съобщи Елена Гонгалова, консултант на фирмата за България. Тя обясни, че технологията възпроизвежда естествения процес на образуване на нефт, но се използват катализатори, които ускоряват реакцията. Елена Гонгалова уточни, че подобни инсталации вече работят в Германия и Мексико, а в момента се изграждат и в Италия, Холандия и Хърватия.

Инсталацията преработва различни биологични и минерални отпадъци - битови, болнични и селскостопански, масла, пластмаси и др. Според представителите на фирмата горивото е с качество, което позволява използването му за автомобили и отопление на сгради и отговаря на европейските стандарти. От Alpha Kat съобщават данни, според които по тази технология 1 л дизелово гориво се произвежда от 1,2 кг сухи отпадъци, а разходите за получаване на 1 л дизел от инсталация с мощност 2000 л на час са средно 0,15 евро. Според Елена Гонгалова производството е екологично, всички съдържащи се в отпадъците вредни вещества /метали, хлор и др/ се свързват с катализатора, неутрализират се и могат да се депонират като безвредни. Информацията е на БНР.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355