България 24.02.2026 13:05 Снимка: ДНЕС+
Генерали от НАТО инспектират Източния фланг в критичен момент
Докато България прави равносметка на бойната си готовност, столицата се превърна в оперативен център на НАТО. В рамките на два дни (24 и 25 февруари) висшето командване на Алианса е в София, за да начертае новата линия на отбрана в Черноморския регион.
Железният юмрук на Алианса е тук
Официалният повод е годишната конференция на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, но присъствието на три ключови фигури от командването на НАТО превръща събитието в нещо много по-значимо от обикновен отчет:
Въздушният щит: Генерал-лейтенант Гийом Тома, който държи ключовете от въздушното пространство на НАТО, е тук в момент, в който България очаква своите F-16 и интегрира нови ПВО системи. Присъствието му е ясен сигнал: българското небе вече е неразделна част от общата „крепост“ на Алианса.
Може би най-важното присъствие е на генерал-майор Улф Хоисла – човекът, отговорен за операцията на НАТО за подпомагане на Украйна (NSATU). Неговата визита в София на втората годишнина от ескалацията на конфликта подсказва, че логистичната роля на България ще става все по-централна.
Бойната готовност: Генерал-майор Рупрехт фон Батлър, архитектът на съвместната подготовка на НАТО, идва, за да провери как българските „Стрийкъри“ и многонационалната бойна група се вписват в плановете за бързо реагиране.
Пред очите на президента Илияна Йотова и министър Атанас Запрянов, днес се представя анализът на Въоръжените сили за 2025 г. Но присъствието на чуждестранните генерали превръща този анализ в своеобразен „външен одит“. Темата „Развитие на въоръжените сили през призмата на задачите в национален и съюзен формат“ на практика означава едно: Край на разделението между национална и съюзна отбрана.
През изминалата седмица американски военни самолети и въздушни цистерни KC-135 бяха забелязани на летище "Васил Левски в София. То бе затваряно на два пъти. Според някои експерти, тази интензивна активност и предислоциране на горивни самолети може да са свързани с подготовка за потенциална операция на САЩ срещу цели в Иран. Спекулациите се засилват от факта, че София се явява стратегическа точка за презареждане и логистика по пътя към Близкия изток.Военнното министерство излезе с позиция, че машините са тук заради поддръжка с цел провеждане на обучение, което има за цел да засили бдителността на НАТО.
България се намира в ключов етап на превъоръжаване, а натискът за увеличаване на отбранителния бюджет до 2.5% от БВП расте. Посещението е директна демонстрация, че София вече не е периферия в колективната колективната сигурност.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:32 Хороскоп за понеделник, 22 юни 2026 г.
- 22:02 Двама тежко ранени след скандал и стрелба в заведение на плажа "Кабакум" край Варна
- 19:28 Разкриха по-ранен храм под светилището на Херакъл в античен град Хераклея Синтика
- 19:18 "Война на ордени" между Киев и Варшава. Какво се случва?
- 19:07 Франция въвежда внезапни тестове за наркотици сред висши държавни служители
- 18:57 Легендарният Марк Хюз е с разбито сърце след внезапната кончина на 38-годишния му син
- 18:46 Днес е най-дългият ден в годината
- 18:34 При жътва изгоря 30 дка нива със зрял ечемик край Бойчиновци