„Френска борса” оставя бизнеса без работна ръка, точи НОИ

България 12.12.2023 13:07 Снимка: ДНЕС+

„Френска борса” оставя бизнеса без работна ръка, точи НОИ

Нови подробности за измамата на годината обяви председателят на АИКБ Васил Велев, цитиран от „Стандарт”. Така наречената „френска борса”, оставя бизнеса без работна ръка. Най-потърпевш е туристическият бранш.

Работници заминават организирано с автобуси за Франция, там се назначават фиктивно от френска компания на минимална заплата. Но те може да се назначат и на произволна заплата, защото назначението им е фиктивно - остават само за седмица, след което се връщат в България и се регистрират в бюрата по труда.

Оттам получават обезщетение за безработица на максималното за нашата страна ниво в продължение на 9 или 12 месеца в зависимост от общия стаж", разкри детайли от измамата Васил Велев.

Подобна измама е възможна заради пролука в европейското законодателство, посочва Велев. Във Франция размерът на обезщетението се определя според размера на заплатата, която човек е получавал последния месец, докато у нас се гледат възнагражденията през последните 24 месеца преди съкращението.

Дори да бъдат назначени във Франция на минимална заплата, която е над 1700 евро, като се върнат у нас мнимите безработни и се регистрират в бюрата по труда, те автоматично получават максималното обезщетение за безработица за България.

В момента то е около 1800 лв. месечно, а от следващата година ще скочи на над 2200 лв., тъй като е предвидено увеличение на максималната дневна ставка.

С тази сума в джоба, безработните не искат да се хванат официално на работа, което създава проблем и за фирмите. Но хораат не се отказват от още доходи и мнозина от тях се хващат на работа, но на черно. Това създава огромен проблем за фирмите, които искат да са изрядни и на светло.

Първи аларма за „френската борса” би зам.-кметът на Разлог Христо Зайков по време на заседание на парламентарната комисия по туризъм, посветено на готовността за зимния сезон.

Зайков се оплака, че местните хотелиери и търговци трудно намират работници за зимния ски сезон, защото сервитьори, камериерки, бармани и дори готвачи не искат официален трудов договор, защото получават „френските обезщетения”.

Схемата води до източване и на българския бюджет, защото не цялата сума от обезщетението се изплаща от френската социална система, част  от средствата се плащат и от НОИ, казаха работодателските организации.

CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822