Фотоизложба показва лицето на трагедията след земетресенията в Турция и Сирия

България 17.03.2023 14:39 Снимка: ДНЕС+

Фотоизложба показва лицето на трагедията след земетресенията в Турция и Сирия

Фотоизложбата “Апокалипсис по Рихтер” показва лицето на трагедията след унищожителното земетресение в Турция и Сирия.

Автори на снимките, запечатали ужаса след унищожителните трусове, са видеооператорът Пламен Иванов и инспектор Мирослав Маринов от сектор „Специализирани оперативни дейности“ при Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ във Велико Търново.

Изложбата беше открита в Художествената галерия „Недялко Каранешев“ в Горна Оряховица. В първите десет минути зрителите видяха 10-минутен филм с кадри на Пламен Иванов заснети в един от най-засегнатите райони на земетръса – град Антакия, намиращ се на границата със Сирия. Там видеооператорът заедно с кореспондента на Нова телевизия Мартин Георгиев са били командировани на 13 февруари и в продължение на десет дни са предавали всеки ден от епицентъра на труса, предаде БТА.

„Това са дни, които никога няма да забравя, очите на децата, ужаса, изписан на лицата на хората, руините, където животът продължаваше- отразявал съм много тежки събития, но това е нещо, което не може да бъде описано с думи, затова безмълвните кадри са най-говорещи“, каза Пламен Иванов, който от близо 1500 снимки е отделил 20, които са неговата част от изложбата.

Спасителят Мирослав Маринов представи 20 снимки от хиляди заснети кадри. Той също е от Горна Оряховица и като част от спасителната мисия, изпратена в Турция от българска страна в първият ден след земетресението, е бил в градовете Бесни и Адъяман. „ В тези дни ние не броихме на колко хора сме подали ръка и сме помогнали да излязат от руините, важно е усещането за удовлетвореност, когато успееш да го сториш“, каза Мирослав Маринов, който е участник в множество спасителни мисии, включително и при предишното разрушително земетресение в Турция през 1999 година.

В откриването на изложбата участва главен комисар Александър Джартов, директор на ГДПБЗН, който посочи, че снимките от изложбата ще бъдат показани в структурите на дирекцията и вероятно ще станат част от музея към Академията на МВР. Пред журналисти той коментира, че България през миналата седмица е изпратила помощ за Сирия по инициатива на БЧК, която се състои от одеяла, дрехи и обувки от първа необходимост- общо триста палета. Предстои хуманитарна помощ от храна, вода, 418 палатки за настаняване, както и генератори за електрически ток за Турция, която ще бъде изпратена през следващата седмица. Комисар Джартов допълни, че е в ход реализацията на проект, по който дирекцията ще закупи повече от 300 пожарни автомобила за гасене на горски пожари. Средствата са осигурени по европейски проекти и Оперативна програма „Околна среда“.

Гости на изложбата, която ще може да се разгледа до 22 март, бяха областният управител Георги Гугучков, заместник кметът на Горна Оряховица Григор Минков, колеги и приятели на двамата автори.

CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822