България 11.02.2025 15:01 Снимка: ДНЕС+
Евростат: Нивите в България са по-скъпи, отколкото в редица страни от ЕС
Земеделската земя в България е по-скъпа, отколкото във Франция и в редица други страни от ЕС. Средната цена на един хектар (10 декара) обработваема земя в България е 8215 евро, а във Франция е 6200 евро, показват данни на европейската статистическа служба Евростат.
Нивите в страната ни са по-скъпи и от обработваемата земя в Естония (6347 евро за хектар), Унгария (5936 евро за хектар), Литва (5417 евро), Словакия (5189 евро), Латвия (4591 евро) и Хърватия (4491 евро). Точно пред нас в класацията е Румъния, където един хектар струва средно 8414 евро.
Цените на един хектар обработваема земя за страните, за които в Евростат имат данни, варират в много широки граници - от средно 4491 евро в Хърватия до средно 283 039 евро в Малта. Данните за Малта отразяват ограничената наличност на земеделска земя и натиска за алтернативната ѝ употреба, което води до по-високи цени, отколкото в други държави от ЕС, посочват от Евростат.
Стойността на нивите варира много не само между отделните страни от ЕС, но и между различните региони във всяка една държава. На регионално ниво, ако изключим Малта, най-високи са цените на обработваемата земя в австрийския регион Виена (средно 189 000 евро на хектар), в региона Флеволанд в Нидерландия (средно 178 хил. евро за хектар) и в испанския регион на Канарските острови (средно 148 247 евро на хектар). Същевременно най-ниската цена е в шведския регион Овре Норланд (средно 1951 евро).
Данните на Евростат показват, че най-голям ръст на цените на обработваемата земя за период от шест години има в Румъния (+303%), Естония (+120%) и Чехия (+114%). Други големи покачвания на цените са отчетени в България (със 77,7% за период от шест години) и Словакия (+72,4%). Цените са нараснали в почти всички страни от ЕС. Изключение прави само Испания, където средната цена на нивите за шест години е намаляла с около 3%.
Навсякъде покупката на обработваема земя е по-скъпа от покупката на постоянни пасища. Цените на един хектар постоянно затревена площ варират от 1986 евро за хектар средно в България до 71 203 евро за хектар средно в Нидерландия, 32 590 евро в Люксембург и 32 300 евро в Австрия, показват данните на Евростат. Оказва се, че пасищата в страната ни са най-евтини сред държавите от ЕС, за разлика от обработваемата земя в България, която е по-скъпа, отколкото нивите в седем други страни членки.
Разликите между цените на обработваемата земя и пасищата в някои региони е голяма.
Обработваемата земя е средно малко над двадесет пъти по-скъпа от постоянните пасища на гръцките острови в региона на Северно Егейско море (цената на обработваема земя е 36 824 евро за хектар, а на постоянни пасища е 1744 евро). По отношение на абсолютна стойност най-голяма е разликата в цените в региона Виена (разликата между средните 189 000 евро за хектар обработваема земя и 58 200 евро за хектар постоянни пасища е 130 800 евро за хектар).
CHF | 1 | 2.08156 |
GBP | 1 | 2.34841 |
RON | 10 | 3.92982 |
TRY | 100 | 5.26491 |
USD | 1 | 1.89518 |
Последни новини
- 19:37 "Новите съседи" остава и без Фернандо Техеро
- 19:31 От Серина Уилямс до Брадли Купър - знаменитостите, които бяха на Супербоул 2025
- 19:26 Борислав Гуцанов: Категорично запазваме швейцарското правило при индексацията на пенсиите
- 19:25 Депутатите гласуваха пълна забрана на вейпове, проектът среща одобрение и на МЗ, Митници, КЗП, ДАЗД
- 19:23 Изкуственият интелект AlphaGeometry2 е достигнал нивото на най-добрите математици в света
- 19:14 Его, страх, липса на комуникация: Как да преодолеем трудностите в човешките взаимоотношения?
- 19:11 Задържаха "муле" в четири телефонни измами, ощетил жертвите с близо 50 хил. лева
- 19:06 Расте броят на потвърдените случаи на ебола в Уганда