България 01.04.2024 17:00 Снимка: ДНЕС+
Европрокуратурата подхвана строителите на тунел "Железница"
Прокуратурата на Европейския съюз проверява строителите на тунел "Железница" на АМ "Струма", съобщава БТА.
Разпоредено е претърсване в шест български фирми и в частни имоти, свързани със строителството на съоръжението.
Целта е да бъдат събрани доказателства по съмнения за присвояване, злоупотреба с еврофондове и пране на пари.
Строителството се ръководи от Агенция "Пътна инфраструктура". Тя сключи договор с консорциум от три фирми за осъществяването на проекта, съфинансиран по оперативната програма "Транспорт и транспортна инфраструктура" ( 2014-2020 г.). Изпълнителят получи близо 185 млн. лв. (около 95,6 млн. евро), като 85% от средствата са чрез фондовете на ЕС.
Европейската прокуратура в София е започнала проверка след сигнал, получен от ДАНС. Установено е, че едно от дружествата от консорциума е заподозряно в няколко престъпления, включително присвояване, злоупотреба с еврофондове и пране на пари.
Твърди се, че разследваното дружество за много кратко време е извършило няколко фиктивни парични превода на стойност над 11 милиона лева (5,6 милиона евро) към верига от "кухи" фирми, което е довело до теглене на големи суми в брой от физически лица с криминални досиета.
Отбелязва се, че въпросните компании и лица се появяват и в друго неприключило разследване на Европрокуратурата по инфраструктурни проекти в железопътния сектор.
Днес претърсванията са били извършени от Главна дирекция "Национална полиция" и ДАНС.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 00:03 Хороскоп за сряда, 27 май 2026 г.
- 19:32 Шри Ланка премахва визовите такси за туристи от 40 държави, включително България
- 19:24 Водещата на bTV Бесте Сабри стана майка
- 19:16 Най-честите въпроси за круизите и техните отговори
- 19:08 16-годишни са задържани след сбиване край дискотека в Разград, младеж е с тежка фрактура
- 19:00 Учените засякоха гама-лъчи от свръхярка свръхнова за първи път
- 18:52 Жена е спасена от водите на язовир в парк "Кайлъка", влязла за нощно къпане
- 18:45 Ивайло Чочев и Хулио Веласкес са номер 1 за сезона във футбола ни