България 06.10.2025 16:25 Снимка: ДНЕС+
ЕК се произнася след месец за удържаните ни пари по ПВУ
Европейската комисия (ЕК) ще обяви след месец сумата по българския План за възстановяване и устойчивост (ПВУ), чието изплащане може да задържи при неизпълнение на необходимите условия. Това каза на пресконференция говорител на ЕК.
"Изпратихме писмо до България и то съдържа въпросната сума, която няма да бъде изплатена, ако условието не бъде изпълнено. Има срок от един месец за отговор и след това, ако преценим, че условието още не е изпълнено, плащането ще бъде задържано за още шест месеца", каза говорителят не Европейската комисия, цитиран от БТА.
За искането групата на "Обнови Европа" в Европейския парламент (ЕП) за спиране на плащанията за България по ПВУ заради случая със задържания кмет на Варна Благомир Коцев, говорителят на ЕК посочи, че между този въпрос и оценката за отпускане на средствата въпроса няма връзка. Тези два случая нямат нищо общо, заяви той.
"Оценяваме искането на България за второ плащане по ПВУ, повечето условия вече са изпълнени. Установихме, че не е изпълнено условието, свързано с Комисията за противодействие на корупцията (КПК), затова предприехме процедурата за частично плащане и искаме допълнителна информация. След месец ще направим нова оценка", обясни говорителят на ЕК.
В края на миналата седмица Европейската комисия даде предварително одобрение за второто искане на България за плащане по ПВУ за 653 милиона евро. ЕК отбеляза, че реформата на Антикорупционната комисия остава неизпълнена и предложи временно да отложи част от плащането.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 14:31 Димитър Маринов остава начело на Българския фармацевтичен съюз
- 14:24 Иран рязко увеличи износа на петрол след споразумението със САЩ
- 14:17 КЗП започна масирани проверки по Черноморието
- 14:09 Дмитриев: Оставката на Стармър е важен сигнал и за другите подклаждащи войната в Европа
- 14:01 Почина Феим Чаушев
- 13:54 Симеон Караколев предупреди: Шарката по дребните преживни животни отново е в Пловдивско
- 13:46 Спор за 120 милиарда долара замразени ирански активи може да обърка споразумението между САЩ и Иран
- 13:39 7 пъти повече чужди инвестиции до април е привлякло еврото