
България 19.01.2022 16:03 Снимка: ДНЕС+
Два пъти повече ученици и тройно повече учители за седмица са с положителни тестове за ковид
За седмица два пъти повече ученици и три пъти повече учители са дали положителни тестове за ковид, се посочва в съобщение на министерството на образованието и науката/МОН/.
1348 са положителните тестове на ученици в началото на тази седмица. Това представлява двойно увеличение на позитивните случаи в сравнение с изследването на 10 януари т.г. Тогава положителните проби бяха 641, уточняват от пресцентъра на МОН.
Най-много са заразени учениците от V до VII клас – 486, докато при предишното тестване с най-висок брой позитивни резултати бяха гимназистите, които сега са на последно място. При малките ученици от I до IV клас положителните проби са общо 470.
Най-висок е броят на заразените ученици в град София - 470. Следват областите Пловдив - 130 и Благоевград - 123.
Повече от три пъти са се увеличили положителните тестове при учителите, отчитат от МОН. 366 са позитивните проби при изследване на над 27 000 преподаватели. В предишното тестване заразените бяха общо 104. Двойно е увеличението на заразените непедагогически специалисти. Сега положителните тестове са 133, а през миналата седмица - 53.
От МОН са категорични, че всички необходими количества за тестване на учениците на 24 януари т.г. са осигурени. Освен това засега се запазва високият дял на присъствено обучение в училищата, въпреки покачването на общата заболяемост в страната. През тази седмица 82% от учениците учат в клас, показват данните от последното ковид изследване на 17 януари.
По-малко ученици учат присъствено в областите Бургас - с 4010, Варна - 3120, София област - с 2019, Пловдив - 1859, Сливен - 2598 и Благоевград - 2523. В други области като Хасково, Разград и Плевен се наблюдава повишение на учениците, които са в присъствен режим на обучение.
Поради интензивното разпространение на вируса намалява броят на учениците, които са в клас без ковид тест, посочват от МОН. Такова право имат всички, чиито училища попадат в общини със заболяемост под 250 на 100 000 души. През миналата седмица от тази възможност са се възползвали над 66 300 деца и младежи, а през тази те са 36 900.
Плавно се повишава и броят на учениците със „зелен сертификат“, които са в училище без изследване. Над 59 600 ученици имат вече валиден документ за преболедуване, ваксинация или наличие на антитела. Според официалната статистика на Министерството на здравеопазването към днешна дата ваксинирани са 9,11% от гимназистите, а други 11,82% от учениците от V до XII клас са преболедували ковид през последната половин година.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09113 |
![]() |
1 | 2.26343 |
![]() |
10 | 3.86375 |
![]() |
100 | 4.02778 |
![]() |
1 | 1.66227 |
Последни новини
- 13:44 Александър Димитров ли ще е изборът на БФС за нов селекционер?
- 13:36 Фон дер Лайен: Трябва да постигнем намаление на цените на енергията
- 13:29 Явор Бахаров: Съжалявам, че съм излагал майка ми и съвестта на баща ми
- 13:21 Профилът в Discord на заподозрения за убийството на Чарли Кърк съдържал смразяващо съобщение
- 13:13 Имотите в България: Разпродават се още на етап проект
- 13:06 МОН подготвя нормативна уредба за езикова интеграция на ученици
- 12:58 Атаката срещу правителството чрез фалшиви новини и манипулации подкопава демократичната среда
- 12:49 Двама мъже задържани за кражби във Варна