![Доц. Спасков: За да бъде лекуван човек с психично заболяване, той трябва да даде съгласие](https://dnesplus.bg/uploads/news/images/1181645/l-6876.jpg)
България 07.02.2025 12:53 Снимка: ДНЕС+
Доц. Спасков: За да бъде лекуван човек с психично заболяване, той трябва да даде съгласие
За да бъде лекуван човек с психично заболяване, той трябва да даде съгласие. А ако не може да вземе решение за себе си или не може да даде съгласие, се минава през съдебна процедура. Когато пред съда се постави въпросът някой да бъде принудително лекуван, времето за отговор е твърде дълго. Практиката в света е да има съдилища, които да могат да дават отговор в рамките на едно денонощие. Това каза бившият директор на „Пирогов” доц. д-р Спас Спасков в ефира на „Твоят ден” по NOVA NEWS.
Адвокатът по медицинско право Мария Петрова коментира, че в България няма спешна психиатрия, което е сериозен проблем. „Много често центровете за Спешна помощ отказват да отидат с линейка на място, където има инцидент”, подчерта тя.
По думите ѝ съдебните дела за задължително лечение се гледат в рамките на седем дни от постъпването в съда. „Друг е въпросът, че до момента, в който влезе в съда, има забавяне на останалите институции. Първо, невинаги близките сезират прокуратурата достатъчно бързо с подобно искане. Такова могат да направят и социалните служби, и служителите в общините. Но заради разпокъсаната колаборация между държавните служби - това не се случва. Второ, няма как за 24 часа да се вземе решение дали да лекуваме задължително някого. Той трябва първо да бъде прегледан, да се направи съдебно-психиатрична експертиза за необходимостта да заместим неговата воля”, обясни още Петрова.
Тя обясни, че лекарите могат по закон да задържат някого за 24 часа, да дадат медикаменти, но ако няма институция или психиатрия, която да задейства процедурата, няма как човек да бъде настанен в болница.
Петрова каза, че в психиатриите има много малко персонал, липсва колаборация между социални служби, МВР и лекари и всичко това води до сериозни рискове за живота на човек.
Доц. Спасков посочи, че трябва да направим така, че обществото да приеме хората с психични проблеми. Той също подчерта, че липсва връзката между психиатричната болница и извънболничната психиатрична помощ.
Още по темата
![]() |
1 | 2.084 |
![]() |
1 | 2.33705 |
![]() |
10 | 3.92997 |
![]() |
100 | 5.2595 |
![]() |
1 | 1.88787 |
Последни новини
- 16:06 Орбан: Американското финансиране за НПО и медии трябва да бъде разкрито
- 15:58 "Ако не се разкарате, ви сваляме": Руски изтребители прогониха британски Typhoon, доближили Крим
- 15:51 Търсят се 200 000 работници за летния сезон у нас
- 15:42 14 дни след експлозията в къща в Банкя: Все още търсят единия собственик
- 15:36 Над 558 хил. винетки са купени през януари. Най-търсени са годишните
- 15:29 За 5 години имаме до 250% поскъпване на стоките от първа необходимост
- 15:21 Унгарският външен министър: Санкциите на Тръмп срещу МНС са абсолютно разбираеми
- 15:13 НСИ: Инфлационните очаквания на българите се засилват през януари