„Дневник”: Племенникът на Димовска работел за БГ службите
България 31.08.2007 08:29
Служителят от Управлението за сигурност и контраразузнаване на Македония с инициали И.С. е копирал тайни данни и ги е предоставил на българската служба за държавна сигурност, както пише македонският вестник „Дневник”. Всички данни за тайните агенти, сътрудниците, плановете, текущите акции и други строго поверителни данни на Управлението за сигурност и контраразузнаване са били откраднати от архива, научи изданието от източници от МВР.
Данните от архива на контраразузнаването са откраднати от служител на управлението, който преди месец избягал в България. Той успял тайно да копира поверителните данни от главния компютър на три дискети и един компактдиск. По неофициални данни той вече е предоставил данните на българската служба за държавна сигурност, твърди вестникът. От македонското МВР вчера казаха, че такава кражба не е регистрирана.
Главният заподозрян е с инициали И.С. Той е работел в Управлението за сигурност и контраразузнаване като анализатор. Племенник е на бившия македонски вътрешен министър Доста Димовска, която сега е директор на Македонския културен център в София. В Управлението за сигурност и контраразузнаване през последните седмици се провежда засилено оперативно разследване за кражбата на данните под кодовото име „София”.
Шефът на българската служба за държавна сигурност се е обадил на настоящия директор на македонското Управление за сигурност и контраразузнаване Сашо Миялков по личния му мобилен телефон „за да го поздрави”, което било първият сигнал, че нещо не е наред. Македонските разузнавачи подозирали, че някой е дал номера на българските разузнавачи. Започнали да търсят „къртицата”, а след преглед на записите на камерите в помещението, където се намира главният компютър, е било открито, че извършителят е И.С. Той копирал данните, докато бил нощна смяна на работа, когато в управлението има само няколко служители.
Скоро след кражбата той заминал за България през ГКПП „Деве баир” /Гюешево от бълг. страна/. Управлението за сигурност и контраразузнаване няколко пъти е разговаряло по телефона с него и е поискало да се върне, но той отказал. Не се знае където точно се намира в България. Източници на „Дневник” казват, че са били откраднати и данни за плановете за изтегляне на агенти на терена в случай на опасност. По неофициална информация са изчезнали данни, с помощта на които ще бъде разкрита македонската разузнавателна мрежа, за чието възстановяване ще бъдат нужни 20 години, заключава македонският вестник. /БГНЕС
Данните от архива на контраразузнаването са откраднати от служител на управлението, който преди месец избягал в България. Той успял тайно да копира поверителните данни от главния компютър на три дискети и един компактдиск. По неофициални данни той вече е предоставил данните на българската служба за държавна сигурност, твърди вестникът. От македонското МВР вчера казаха, че такава кражба не е регистрирана.
Главният заподозрян е с инициали И.С. Той е работел в Управлението за сигурност и контраразузнаване като анализатор. Племенник е на бившия македонски вътрешен министър Доста Димовска, която сега е директор на Македонския културен център в София. В Управлението за сигурност и контраразузнаване през последните седмици се провежда засилено оперативно разследване за кражбата на данните под кодовото име „София”.
Шефът на българската служба за държавна сигурност се е обадил на настоящия директор на македонското Управление за сигурност и контраразузнаване Сашо Миялков по личния му мобилен телефон „за да го поздрави”, което било първият сигнал, че нещо не е наред. Македонските разузнавачи подозирали, че някой е дал номера на българските разузнавачи. Започнали да търсят „къртицата”, а след преглед на записите на камерите в помещението, където се намира главният компютър, е било открито, че извършителят е И.С. Той копирал данните, докато бил нощна смяна на работа, когато в управлението има само няколко служители.
Скоро след кражбата той заминал за България през ГКПП „Деве баир” /Гюешево от бълг. страна/. Управлението за сигурност и контраразузнаване няколко пъти е разговаряло по телефона с него и е поискало да се върне, но той отказал. Не се знае където точно се намира в България. Източници на „Дневник” казват, че са били откраднати и данни за плановете за изтегляне на агенти на терена в случай на опасност. По неофициална информация са изчезнали данни, с помощта на които ще бъде разкрита македонската разузнавателна мрежа, за чието възстановяване ще бъдат нужни 20 години, заключава македонският вестник. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:33 Шест месеца след края на брака им: Никол Кидман отправи специален поздрав към Кийт Ърбан
- 19:24 33% от местата в ръководствата на публичните компании ще бъдат за по-слабо представения пол
- 19:21 Прогресивна България: Вдигаме данъка за второ жилище, да се купуват за живот, а не за спекула
- 19:17 Русия разполага с най-мощната противоракетна система в света - A-235 защитава Москва
- 19:09 В САЩ произведоха възпоменателни монети с надпис „Свобода“ и „Вярваме в Бог"
- 19:02 Откриха гробници, които може да са предшественици на пирамидите в Египет
- 18:55 Грушко: НАТО реално се готви за война с Русия до 2030 г.
- 18:47 НАСА вижда огромен потенциал за добив на ресурси от най-голямата луна на Сатурн