Диян Стаматов: Стачката е опасна за образованието, да преговарят по-бързо

България 16.05.2025 10:07 Снимка: ДНЕС+

Диян Стаматов: Стачката е опасна за образованието, да преговарят по-бързо

"Процентът на учениците, които са по-близо до училище, клонеше към 100, в прогимназията нещата бяха около 80-90%, но в гимназията имаме класове, които са с по пет-шест деца. Аз не ги упреквам по никакъв начин, защото те живеят в отдалечени места, където няма метро и където връзката, за да стигнат до метрото, е почти нулева. Естествено, че родителите са тези, които трябва да работят и да пътуват с автомобили. Това започва да се превръща в проблем за образованието. За месец май ние имахме няколко неучебни дни покрай националните празници."

Това каза директорът на 119-о училище в София и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета Диян Стаматов в студиото на "Денят ON AIR".

Той не очаква утрешната ситуация да е по-различна от днешната.

"Протестът продължава, учебният процес е много по-различен - отменихме класни, контролни. Става опасно за образованието, ние другата седмица имаме държавни зрелостни изпити. Всички преговори, които вървят в момента, трябва да бъдат много по-динамични, по-настоятелни и от двете страни. В сряда имаме държавен зрелостен изпит и ако той бъде провален заради протест или стачка, ситуацията няма да е добра за тези, които завършват", допълни Стаматов в ефира на Bulgaria ON AIR.

По думите му отсъствията ще бъдат извинени, ако родителите докажат, че децата им не са присъствали в училище заради стачката.

"Министърът на образованието Красимир Вълчев не за първи път изразява позицията си за неучебните дни. Има градове, в които обявяването на неучебни дни се превръща в традиция и се отпочива празникът на града, което обезсмисля образователния процес. Празнуването на града е символика, но не трябва да се отпочива след това. Така че тази инициатива на министъра има смисъл. Обявяването на неучебния ден не трябва да се случва в 17 ч. предишния ден", подчерта директорът.

Гостът е категоричен, че трябва да има предвидимост и яснота за всички: "Родителите в начален етап трябва да се погрижат кой ще гледа децата им, когато няма учебен процес. Вчерашният ден беше проблемен точно за тях. За другите ученици, които са над 5 клас, най-вероятно е било вълшебство".

"От 2015 г. до момента не са правени сериозни промени по образователната система, бяха правени различни и малки корекции. Най-вероятно до края на месеца образователното ведомство ще изнесе всички досега дебатирани предложения, които възнамерява законодателно да промени. Това, което е коментирано с нас, е учебният план, възможността от последващата учебна година да има корекции в различни учебни планове - колко часа ще се учи даден предмет. Акцентът е върху повечето часове по математика, предметите, които се забелязва, че са чувствително трудни", поясни Стаматов.

Той смята, че в момента виждаме тотално различно поколение от това, което беше през 2000 г. "Това е дигитално поколение, то е с различен начин на запаметяване и концентрация. Трябва да има повече време за усвояване, да има повече екипност, повече време за проектни дейности. Има проблем с възпитанието на учениците, а ако някой смята, че няма, то значи той е с розови очила", добави Диян Стаматов.

Според него за изучаването на религията в училище е необходим дебат, в който ще се намери "златната среда".

CHF CHF 1 2.08577
GBP GBP 1 2.32174
RON RON 10 3.83113
TRY TRY 100 4.51914
USD USD 1 1.74862