България 12.11.2024 11:56 Снимка: ДНЕС+
Деца раждат деца: 11-годишна сред родилките в МБАЛ - Бургас
Тенденцията на ръст на подобни случаи продължава
Висок процент на раждания от непълнолетни и малолетни момичета отчитат лекарите в държавните болници у нас. Един от примерите е от Бургаската университетска многопрофилна болница, където само през миналата година броят им е достигнал 149.
Преди месеци в УМБАЛ Бургас е имало 11-годишна родилка, съобщи Нова телевизия. От началото на 2024 г. в университетската болница в морския град са родили пет момичета под 14-годишна възраст и 30 под 15-годишна възраст, каза пред Нова телевизия д-р Антонио Душепеев, началник на родилно отделение.
По няколко пъти в годината се сблъскваме с такива случаи. Статистиката сочи, че имаме покачване в ражданията на малолетните и непълнолетните граждани. Те са предимно от малцинствени групи, живеещи на отдалечени от звената на медицинската помощ места в страната. Раждат се недоносени деца", каза медикът.
Той добави, че ръководството на болницата винаги уведомява институциите. Подчерта, че цифрите са големи, защото става въпрос само за 1 болница в страната.
"Със силови мерки проблемът с ражданията сред малолетни и непълнолетни няма да се реши. Нужни са комплексни институционални мерки, сексуална и социална просвета, семейно планиране, лесен достъп до противозачатъчни", добави д-р Душепеев.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 11:14 Пентагонът повиши до „критично“ нивото на заплаха от израелски шпионаж
- 11:03 Ученик поиска водка в 4 сутринта от заведение в Асеновград, отказът го вбеси
- 10:52 Вносът на брашно във Франция е скочил с 45% за 2 г.
- 10:42 Електроснабдяването на Запорожката АЕЦ е възстановено
- 10:31 Девето място за България в отборното на Европейското по планинско бягане
- 10:21 Църквата почита Света мъченица Валерия и всички просияли в светостта
- 10:10 488 са потвърдените случаи на зараза с ебола в ДРКонго
- 10:04 Шофьор и контрольорка, нападнати в автобус в Бургас, са с порезни рани