
България 22.05.2025 14:36 Снимка: ДНЕС+
Депутатите приеха промените в Закона за филмовата индустрия, филмът за Гунди ги скара
Парламентът прие на две четения в едно заседание законови промени за финансиране на дейности, свързани с промоция и показ на филми. Това стана с изменения и допълнение на Закона за филмовата индустрия, с вносител Министерският съвет, съобщи Новини.бг.
В доклада на медийната комисия пише, че в решение на правителството от 24 февруари т.г. за приемане на управленска програма 2025-2029 г. е записано подобряване на процесите, свързани с предоставяне на държавно подпомагане в областта на филмовата индустрия. В тази връзка предлаганите изменения целят да осигурят условия за финансиране на дейности, свързани с промоция и показ на филми. Считано от 1 юли 2024 г. нови минимални помощи според европейски регламент, към който реферира Законът за филмовата индустрия, не могат да бъдат предоставяни, затова, ако не се запише изрично в закона, че за промоцията и показа на филми е допустимо държавно подпомагане като помощ de minimis по Регламент (ЕС) № 2023/2831, то тези дейности – промоцията и показът на филми, ще бъдат лишени от възможността да получат държавни средства, пише в мотивите.
Пред депутатите заместник-министърът на културата Тодор Чобанов посочи, че с промените в закона ще бъде подпомогната българската филмова индустрия чрез различни програми и дейности на Европейския съюз.
Според депутата от „Възраждане“ обаче Ангел Янчев този законопроект е безсмислен, тъй като с него не се добавя нищо.
На 11 места в текста се заменя един остарял регламент на ЕС от 2011 г. с нов регламент на ЕС от 2023 г., добави народният представител.
Янчев допълни още, че в сферата на културата има доста по-важни и належащи въпроси за разрешаване, отколкото дискусиите за филмовата индустрия в момента, определяйки дебата по този законопроект като излишен.
Костадин Костадинов заяви, че „Възраждане“ ще гласуват с „въздържал се“. Според него законът за филмовата индустрия е много частен и подобни закони „накъсват правото“.
„Пропадналите държави“ като нас имат много такива частни закончета“, посочи той и попита кой е един от най-успешните филми през последните 35 години у нас.
„Това е „Гунди“, той обаче не получи нито една стотинка финансиране от държавата“, допълни Костадинов.
Според него въпросът е, че „някакви пари има, отпускат се средства за промоция, но за какво, какъв е крайният резултат“.
„Българското филмопроизводство има нужда от подкрепа, но прозрачна“, каза лидерът на „Възраждане“.
Председателят на медийната комисия Тошко Йорданов опонира, че „Гунди“ не е филм, създаден изцяло с частно финансиране.
„Макар и малък процент - около 900 хил. лева, но е получил пари от държавата“, каза Йорданов.
Парите са по repay системата, т.е. една част от средствата са възстановени, това не е предварително финансиране, отговори му Костадинов.
Според колегата му Ангел Янчев еврорегламентите трябва да отпаднат от националния ни нормативен акт.
Николета Кузманова от „Има такъв народ“ обърна внимание, че в този законопроект регламентите не се преписват, идеята е да се направи препращане от закона за филмовата индустрия към онзи акт, който се прилага, така че този, който ще го прилага, да знае съответно кой регламент да отвори от Закона за филмовата индустрия.
„За съжаление, в годините преди присъединяването ни в ЕС, когато трябваше да хармонизираме законодателството, възприехме неправилна практика да преписваме актове от вторичното право на ЕС в националното ни законодателство, допълни депутатът
Мариана Бояджиева от БСП каза, че регламентът на ЕК от 2013 г. е дал право на държавна помощ за промоция в държавите членки, но срокът е изтекъл през 2023 г., така че има една година, в която държавни и минимални помощи не могат да бъдат давани.
„Затова и трябва да се приеме предлаганата промяна“, уточни Бояджиева.
В дневния ред за днес е и първото четене на законопроекти за промени в Закона за здравното осигуряване с вносители - Божидар Божанов от "Продължаваме промяната - Демократична България“ и група народни представители, и Драгомир Стойнев - от "БСП - Обединена левица“ и група народни представители.
Освен това се очаква депутатите да разгледат законопроект за ратифициране на писмата за изменение на Анекса към Споразумението между Република България и Върховното главно командване на Обединените въоръжени сили в Европа и Щаба на Върховния съюзен главнокомандващ по трансформацията, за допълнение на Парижкия протокол. Предвиден е и Законопроект за ратифициране на Техническо споразумение относно създаване на временна рамка за осигуряване на поддръжка от страната домакин на Съюзните сили за реагиране (Allied Reaction Forces - ARF).
Още по темата
![]() |
1 | 2.09135 |
![]() |
1 | 2.31569 |
![]() |
10 | 3.85697 |
![]() |
100 | 4.44984 |
![]() |
1 | 1.72761 |
Последни новини
- 19:34 Фотограф съди Дженифър Лопес за използвана снимка от парти без разрешение
- 19:27 Израелският външен министър обвини Европа в антисемитско подстрекателство
- 19:19 Ева Майдел е определена за докладчик на ЕП за готовността на България за еврозоната
- 19:12 Кремъл: Не знаем какво е казал Тръмп на европейците след разговора с Путин
- 19:05 Съветник на Путин: СССР де юре съществува и конфликтът в Украйна е вътрешен процес
- 19:00 Съдят варненка за имотни измами с използване на фалшиви документи
- 18:58 Долната камара на Конгреса на САЩ одобри законопроекта на Тръмп за намаляване на данъците
- 18:50 Готвач със седем рекорда на Гинес създаде менюто на Седмицата на турската кухня в София