Деница Сачева: Ще направим всичко, за да няма хора, които са гладни или на студено тази зима

България 30.09.2022 10:29 Снимка: ДНЕС+

Деница Сачева: Ще направим всичко, за да няма хора, които са гладни или на студено тази зима

  • Ще продължим осъвременяването на пенсиите средно с 12% годишно за един пълен мандат

  • Обществото иска политици, които не произвеждат скандали, а дават решения

  • Без благоразумна финансова политика България може да влезе в тежка спирала от дългове

- Г-жо Сачева, напуснахте телевизионния дебат по Би Ти Ви заради появата на Кирил Петков вместо уговорения участник. Защо взехте това решение, не попречи ли то да представите приоритетите си?

- Не искам да толерирам поведение, което нарушава правилата и етиката. Кирил Петков е рецидивист в това отношение. Той започна своята политическа кариера с нарушение на конституцията, неколкократно нарушаваше и законите. По отношение на неговото етично отношение говориха достатъчно коалиционните му партньори - къде директно, къде с недомлъвки. Да не говорим за незаконния арест на лидера на опозицията Бойко Борисов, където очевидно Кирил Петков действаше в разрез с всички законови норми. Самоуправството е недопустимо поведение и не бива да бъде толерирано.

Дали се наруши възможността за дебат по политики - аз съм скептично настроена какви политики могат да се дебатират с Кирил Петков. През цялата кампания

Петков повтаря 5 изречения, написани от сътрудниците му

Той влетя в студиото и се опита да симулира интерес към дебат, но целеше само и единствено да направи шоу.

- На фона на икономическа и енергийна криза очаквано хората влагат много надежди в социалната сфера. Какъв е планът на ГЕРБ за подпомагане на нуждаещите се българи и кои мерки за подкрепа трябва да бъдат приоритетни с оглед на задаващите се тежки зимни месеци?

- ГЕРБ единствена предложи спешни средносрочни антикризисни мерки, които да бъдат приложени незабавно от редовно правителство с ясна парламентарна подкрепа. Първите мерки, които ще доведат до облекчаване както на бизнеса, така и на социалноуязвимите хора, са свързани с преодоляването на високите цени на тока и газа. Изключително важно е да се продължат компенсациите за електроенергията и да се направи спешно преструктуриране на фонд “Сигурност на електроенергийната система”, така че да се осигури механизъм за подпомагане на небитовите потребители на природен газ. Тези мерки ще дадат възможност да се овладеят цените на стоките и услугите, оттам да намалее и инфлацията.

Важно е да се осигурят подкрепа и компенсации за лечебните заведения, образователните институции, социалните услуги, религиозните храмове, културните институции за увеличените цени на енергоносителите точно сега, в зимния сезон.

В област Добрич, от която съм кандидат за народен представител, един от големите проблеми е свързан с осигуряването на дърва за отопление. Насочване на добива първо към задоволяване на нуждите на населението в този момент също ще бъде една от първостепенните ни задачи.

Ще направим всички усилия за редовно и стабилно правителство, за да няма хора, които са гладни или са на студено тази зима!

- Нееднократно подчертахте, че искате да върнете принципа принос - полза в пенсионната система, което да доведе до справедливи пенсии. Как точно може да се случи това и в какъв времеви хоризонт?

- Този въпрос е непопулярен по време на предизборна кампания, но отговорното политическо поведение изисква мисъл за бъдещето.

Справедливи пенсии са тези, които са свързани с приноса на всеки - неговите осигуровки и трудовия му стаж - колкото по-високи осигуровки си внасял, толкова по-висока да е пенсията ти. Поемаме като ангажимент да продължим осъвременяването на пенсиите средно с 12% годишно в един 4-годишен период. Това са реалистичните обещания, свързани и с макроикономическите показатели на страната.

Ще е нужна и работа със социалните партньори, за да се изгладят изкривяванията на пенсионния модел през последната година и половина.

Нека да подчертая - вкарването на добавките на пенсиите в никакъв случай не е увеличаване на пенсиите! Добавките съществуваха, преди да се появи “Продължаваме промяната”.

Превръщането на добавката от 60 лв. във вечна и за всеки пенсионер в бъдеще изкривява справедливостта, защото срещу тези добавки няма никакъв осигурителен принос. С подобни действия пенсионният модел може да спре да работи в бъдещ момент. Актуализацията на пенсиите от 1 октомври също е несправедлива, защото над 1,3 млн. няма да получат увеличение

Не може на всеки 5 или 10 г. държавата административно да изравнява разликите в пенсиите, защото така се губи смисълът от пенсионното осигуряване. Затова е важно пенсионният модел да бъде развиван. Още повече че бъдещите пенсионери сега работят в т.нар. икономика на платформите и са хора, които работят в няколко държави, в нови форми на труд.

Ако искаме да няма бедни пенсионери, трябва да положим максимални усилия делът на хората в сивия сектор и получаването на заплати в плик да намалят значително.

- Какво трябва да се направи по различен начин, за да се излъчи устойчив кабинет и да спрем спускането по спиралата от избори? В кого виждате потенциален партньор за управление?

- Ние много ясно поставихме нашите основни приоритети и представихме мащабна, задълбочена политическа програма. Това е отговорният подход на поведение - да се сложат приоритети на масата, да се обединим около тях. На първо място са спешните антикризисни мерки, които са свързани с преодоляване на високите цени на енергоносителите и на горивата, намаляването на инфлацията и стабилизирането на публичните финанси. Това е важно, защото без благоразумна финансова политика България може да влезе в изключително тежка спирала от дългове.

Лошото финансово управление на Асен Василев не е констатация на ГЕРБ. Оценката за това управление бе дадена от финансовите пазари, когато служебното правителство се опита да вземе поредния дълг - не само нямаше интерес към него, но и лихвите по взетия кредит са изключително високи.

Важна тема е и управлението на средствата от ЕС - последните 2 г. бяха нулеви за България, над 56 млрд. евро не могат да влязат в българския бизнес заради забавени проекти, включително по оперативните програми и по плана за възстановяване и устойчивост.

Всичко това са спешни приоритети, върху които може да се седне и да се преговаря. В по-средносрочен план трябва да говорим за образованието като общ национален приоритет, за членството ни в еврозоната, запазване и развитие на евро-атлантическата ориентация на България и членството ни в Шенген. Това са теми, по които ще търсим общо национално съгласие, за да може страната да има ясно правителство със стабилна парламентарна подкрепа и което да носи политическа отговорност за бъдещето.

- Има ли изгледи за подобен консенсус и как реагират хората на поредната кампания за парламентарни избори в рамките само на година?

- Без съмнение поредицата от избори доведе до много сериозно нарушаване на доверието на хората в институциите и в политическата система. Не бива да допускаме недоверието да продължава да се разширява. Моят най-голям страх е свързан с това, че хората могат да се разочароват от парламентарната демокрация, а това би тласнало страната към изключително неблагоприятен сценарий.

Макар и демотивирани, без значение дали ще гласуват, или не, хората осъзнават необходимостта да има правителство и то да даде възможност и хоризонт на България да мине през кризите, особено предвид трудната и сложна международна обстановка. Виждам, че обществото иска политиците да са по-диалогични

Иска политици, които не произвеждат скандали, а дават решения, и то такива, които имат конкретен резултат.

- Предлага ли ГЕРБ тези конкретни и резултатни решения?

- Разбира се. Затова имаме план със средносрочни антикризисни мерки и политическа програма. Ясно сме разписали и показателите, и параметрите - 220 млрд. БВП в рамките на 4 години, 1200 лв. минимална работна заплата, 2800 лв. средна

Това са количествените измерения, но по-важно е да обърнем внимание на конкретните политики, които трябва да бъдат продължени.

Важно е да имаме колкото се може по-модерна и конкурентноспособна икономика. Освен образованието, важна тема за нас е съдебната реформа, за която се говори от години. До този момент всички говорят само за личности, а не от какви конкретни реформи има нужда съдебната система и само ГЕРБ може да даде тласък за достатъчно смислен дебат както между политиците, така и с професионалното съсловие.

Визитка: 

Деница Сачева е родена на 2 ноември 1973 г. в София. Магистър по връзки с обществеността от и по здравен мениджмънт. Бакалавър по социална педагогика. От 1999 до 2001 г. е началник на кабинета на министъра на здравеопазването, като отговаря за връзките с МВФ, Световната банка и ЕК. От 2016 до април 2017 г. е зам.-министър на труда и социалната политика, а от 2017 до 2019 г. е зам.-министър на образованието. науката. В кабинета “Борисов” 3 бе социален министър. Депутат в 45-ото, 46-ото и 47-ото НС.

CHF CHF 1 2.08311
GBP GBP 1 2.34357
RON RON 10 3.92989
TRY TRY 100 5.36882
USD USD 1 1.84809