България 11.03.2024 15:10 Снимка: БТА
Ден първи от консултациите: Партиите лаконични в коментарите, Радев - критичен
В понеделник започна процедурата по серията консултации, които президентът Румен Радев насрочи преди да връчи мандат за съставяне на правителство.
Габриел: Имаме нужда от стабилност, но не на всяка цена
Първи в президенството отидоха ГЕРБ-СДС, представени от Мария Габриел, Теменужка Петкова, Деница Сачева и Рая Назарян. Четирите дами бяха излъчени като преговарящ екип по споразумението за управление с ПП-ДБ. След края на консултациите стана ясно, че преговорите между некоалиционните партньори продължават.
След като представителите на ГЕРБ-СДС се явиха при президента без лидера си, Радев започна с критика, че преговорите с ПП-ДБ не са се случили доста по-рано, предвид че отдавна е известна датата на ротацията:
"Неслучайно започвам консултациите именно с вас като най-многочислена сила в българския парламент и като пръв мандатоносител, който носи непосредствена отговорност за събитията, които предстоят. Публичната комуникация между партиите сякаш съживи призрака на предсрочните парламентарни избори, въпреки че промените в Министерския съвет бяха предварително планирани в първите девет месеца".
Президентът посочи още, че разговорите по същество не е имало и "въпреки наличието на силно спояващи фактори вътре в коалицията и въпреки внушителната парламентарна подкрепа за управлението", която често надминавала дори и 2/3 от народните представители. И добави:
"Но конституционният законодател е предвидил настоящите консултации именно да се подпомогне процеса за съставяне на правителство, за да се изяснят важни въпроси преди да пристъпим към връчването на първия проучвателен мандат, за да станат ясни първоначалните позиции и какъв в крайна сметка би бил крайният резултат за страната".
Радев попита представителите на ГЕРБ дали са готови съставяне на кабинет, имат ли нужда от още време преди връчването на мандата, както и имат ли други опции в случай на провал на преговорите с ПП-ДБ, като например дали биха търсили друго мнозинство.
Вицепремиерът и министър на външните работи в оставка Мария Габриел обаче не даде конкретика:
"За нас това, което е важно, е да не губим от поглед интереса на страната, на България. Ние имаме нужда от стабилност и спокойствие, но то трябва да е на принципна основа. То трябва да стъпва на фундаментални принципи и ценности и заради това за нас е важен днешният разговор да споделим с вас как протичат тези разговори. Още веднъж ясно заявявайки, за нас като ГЕРБ-СДС е изключително важно диалогът да позволи да се откроят общите неща, но и много ясно да се постигне съгласие за това как се преодоляват различията, където ги има. Когато има съгласие да се върви в обща посока, тя да стъпва на принципи и на много ясна споделена отговорност".
Тя подчерта, че е важно да не се губи от поглед интересът на страната. Малко повече за хода на разговорите Габриел разкри след закритата част от консултациите при президента. Пред журналисти тя не коментира червени линии, но уточни:
"Преговорите продължават. Имаме общи точки, разговорите са конструктивни, но имаме и различия. Точно заради това ни трябват и преговорите, за да можем да стъпим на стабилна основа".
Консултациите с ГЕРБ-СДС се случиха след двудневни интензивни преговори с некоалиционните им партньори ПП-ДБ, резултатът от които обаче остана неизвестен. От двете партии умишлено запазиха мълчание. Единственото, което коментира пред медиите един от членовете на преговарящия екип на ГЕРБ - Деница Сачева, бе, че "разговорите са конструктивни", или поне до вчера преди обед.
Следващата коалиция, посетила президентството беше ПП-ДБ.
Румен Радев остро ги упрекна, че 9 месеца са имали отговорност за властта и са си осигурили подкрепата на ДПС
ПП-ДБ му отвърнаха, че отношенията са сложни, но трябвало да продължат
Премиерът в оставка Николай Денков каза пред президента, че "има съществен напредък" в преговорите, но "ако нямаме съгласие с ГЕРБ-СДС, сме готови да отидем на избори", макар това да било "недобър вариант"
Представителите на ПП-ДБ Николай Денков, Кирил Петков, Христо Иванов и Атанас Атанасов пристигнаха за консултации в президентството минути след като (не)коалиционните им партньори в управлението от ГЕРБ-СДС разговаряха с Румен Радев. Серията срещи на държавния глава с основните политически сили в парламента е процедура, която предшества връчването на мандат за съставяне на правителство.
Президентът ги попита почти същите неща, които и ГЕРБ-СДС: склонни ли са, на фона на сложните отношения с партньорите им, да подпишат документ, "с който да имаме устойчовост", готови ли да да подкрепят първи мандат на ГЕРБ-СДС и имат ли нужда от още време за разговори помежду си, както казаха от партията на Борисов малко преди това.
"Действително преди 9 месеца поехме отговорност, съзнавайки, че тя ще ни нанесе политически щети. Но тази отговорност си струваше заради правосъдната реформа, заседналите с години наред инвестниционни проекти, енергийния преход... можем да кажем, че си струваше това усилие. Надявам се, че след време това ще бъде осъзнато", заяви Николай Денков.
По отношение на преговорите с ГЕРБ-СДС ротационният премиер в оставка заяви: "Да, отношенията ни са сложни. Имаме сложени два документа на масата на преговорите, а дали ще продължим, зависи как ще изглежда споразумението. Има напредък, но докато не е договорено всичко, нищо не е договорено. Имаше разбиране от другата страна, че преговорите трябва да започнат с дискусиите за несвършените реформи, със задвижването на регулаторите и този контролни органи, които не работят. Това изчиствахме в първата част от преговорите. Ако тези реформи не се свършат, няма да си струва цялото усилие. Престои и обсъждане на възможен персонален състав на Министерски съвет...
...Дали трябва повече време - изцяло във Вашите правомощия е Вие да решите как ще действате - не е наша работа да се опитваме да се месим активно в тази процедура, но се надявам, че всички осъзнаваме, че е добре България да има стабилно правителство, което да продължи реформите, което да продължим по европейския път, който ни събра заедно, защото в крайна сметка това ще бъде полезно за хората", обърна се към президента ротационният премиер в оставка Николай Денков.
Денков отчете, че има съществен напредък във водените преговори с ГЕРБ-СДС и добави, че трябва да продължат с това усилие.
Близо час по-късно Петков, Денков, Иванов и Атанасов излязоха от консултациите, голяма част от които се проведоха при закрити врата.
Премиерът в оставка коментира пред журналисти резултата от преговорите с ГЕРБ-СДС през уикенда и перспективите за ротация на кабинета: "Имаше съгласие как трябва да изглежда документа, който обсъждахме", обобщи той и добави: "Вчера и онзи ден разговорите с преговорния екип бяха конструктивни. Убедени сме, че преговорите трябва да приключат максимално бързо и да се премине към решение. Уверихме президента, че искаме да се осъществи ротацията. Ако няма съгласие, сме готови да отидем на избори", каза Денков, като определи това като "недобър вариант".
"Аз съм умерен оптимист. Нещата вървят за момента. Надявам се и от другата страна да има разбиране", визира той преговорния екип на ГЕРБ.
"Очакваме да намерим съгласие при първия мандат. Ако не успеем, това означава, че най-вероятно отиваме на избори", отговори Денков на въпроса дали от ПП-ДБ биха предложили кабинет, дори и в друга конфигурация, ако им бъде връчен втория мандат.
Първият ден за консултации приключи със среща на ДПС и президента Румен Радев.
ДПС: Изпълнихме нашите ангажименти - да подкрепяме без да участваме в управлението
Единият съпредседател на ДПС - Делян Пеевски, не се яви на "Дондуков" 2 за консултациите при президента Румен Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на правителство в рамките на 49-ото народно събрание. Движението бе представено от другия съпредседател Джевдет Чакъров, както и зам.-председателя Йордан Цонев, Халил Летифов, Станислав Анастасов и зам.-председателя на парламентарната група на ДПС Хамид Хамид.
По-рано на "Дондуков" 2 и ГЕРБ-СДС се явиха при президента без лидера си Бойко Борисов.
Румен Радев попита ДПС как виждат ролята си в следващия мандат и как преценяват шанса за сформиране на правителство с първия мандат, а ако той не се случи - има ли шанс за друго мнозинство в рамките на този парламент.
"Държавата трябва да има предвидимост и стабилност, затова позицията ни не се е променила за това да се намери формула, за да има правителство. Нашата подкрепа винаги е била предвидима и последователна", обясни Чакъров. И допълни, че ДПС е подкрепяло правителството особено с политиките, свързани с европейския път на страната.
Припомняме, че днес и утре Радев провежда консултации с представители на парламентарните групи в 49-ото Народно събрание за съставяне на правителство. Утре президентът ще посрещне представители на парламентарната група на "Възраждане" от 9:30 ч., представители на "БСП за България" - от 11:30 часа, и на ПГ на "Има такъв народ" - от 14:00 часа.
Оставката на премиера Николай Денков беше депозирана на 5 март в парламента. На следващия ден тя беше приета единодушно с 216 гласа "за". Така се завъртя и конституционната процедура по провеждане на консултации, след която предстои президентът да връчи мандат за съставяне на правителство.
ДПС не участват в преговорите между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС, като вече дадоха заявка и че не искат да участват с министри в кабинета, макар опозицията да ги обвинява, че са в негласна коалиция с първите две сили в парламента.
Още по темата
CHF | 1 | 2.10939 |
GBP | 1 | 2.35062 |
RON | 10 | 3.92997 |
TRY | 100 | 5.43683 |
USD | 1 | 1.87844 |
Последни новини
- 14:07 Димо Алексиев зарязан от първата си съпруга заради дрога и алкохол
- 14:01 Борислав Гуцанов е номиниран за лидер на БСП от варненската организация
- 13:56 Трима примамиха гейове в хотели в София, снимаха ги голи и ги изнудваха
- 13:47 Челна катастрофа с трима пострадали в Разградско
- 13:38 Ето кой печели "Биг Брадър"
- 13:29 Извадиха пистолет на Краси Радков
- 13:18 Йотова: Пандемията от насилие над жени се разраства
- 13:06 Втори фалстарт на делото срещу Васил Божков