
България 16.11.2022 10:55 Снимка: ДНЕС+
ДБ със среднощна декларация срещу Русия, въпреки умерения тон на САЩ и Полша
„Демократична България осъжда остро днешните, поредни агресивни действия на путинова Русия срещу Украйна и нейната цивилна инфраструктура, достигнали и до българския съюзник в ЕС и НАТО, Република Полша. Считаме, че двете ракети достигнали полска територия са поредното доказателство за престъпните действия на Русия и на Владимир Путин, също така агресията срещу Полша поставя отново под силен и непредвидим риск сигурността в цяла Източна Европа и показва желанието за дестабилизация от страна на Кремъл”. Това се казва в среднощна декларация на партията.
„Демократична България изразява солидарност с правителството и народа на Република Полша. Ясно разбираме пряката заплаха за Полша и за държавите от региона, членки на колективната система за сигурност на НАТО. Изразяваме своята загриженост за действията на ескалация от руската държава и призоваваме за незабавно спиране на огъня в цяла Украйна. Призоваваме руската държава да се оттегли от окупираните територии на Украйна и да не застрашава с дейностите си системата за сигурност в Източна Европа.
Призоваваме българското правителство, българския президент и българските политически партии, заедно с нас от Демократична България, да изразят солидарност с Полша и полския народ. Полша е близък съюзник в ЕС и НАТО, със силни политически и икономически връзки с България. Нападението срещу нея е нападение срещу международния ред и ценностите в които вярва цяла Обединена Европа, част от която сме и ние. България следва да заеме позиция на солидарност и съпричастност с Полша, обратното е подкрепа за руската агресия”, пише още в документа.
Още по темата
![]() |
1 | 2.08244 |
![]() |
1 | 2.30152 |
![]() |
10 | 3.92918 |
![]() |
100 | 4.47396 |
![]() |
1 | 1.71971 |
Последни новини
- 21:04 Йордан Иванов от ПП-ДБ е депутатът, свързан с новия контрабанден канал на Паскал в Пловдив?
- 20:23 Хороскоп за четвъртък, 1 май 2025 г.
- 19:30 Тръмп зове американците за търпение и обещава бум в икономиката
- 19:14 Митинг на "За споделено родителство" иска всяко дете да има право и на майка, и на баща в живота си
- 19:06 "Просто мечта": Ердоган отхвърли призивите на кюрдите за децентрализация на Сирия
- 18:58 Вдигат заплатата на кмета на Симеоновград, както и на шестте кмета на селата в общината
- 18:48 Швейцарското правителство предлага референдум за по-близки връзки с ЕС
- 18:39 Жертва и десетки ранени при взрив в жилищен район в Китай