Цените на петрола пак тръгнаха нагоре

България 05.03.2008 10:30

Цената на петрола отново тръгна нагоре в азиатската търговия, след като вчера отбеляза най-големият си дневен спад с около 1 долар за барел. Американският лек суров петрол поскъпна до 99,71 долара за барел. В Лондон сортът Брент повиши цената си до 97,70 долара за барел.

Прогнозите за изхода от днешната среща на министрите на Организацията на страните, износителки на петрол – ОПЕК – във Виена са причина за движението на цените на петрола надолу.

Министрите на ОПЕК вероятно ще оставят без промяна досегашното официално равнище на добива, но внимателно следят дали рекордно високите цени на суровината и евентуален икономически спад няма да подкопаят търсенето.

Според Организацията цените са движени от фактори, които са извън техния контрол, като например слабият долар и спекулациите. Като причина обаче те не посочват намалените добиви на петрол.

Президентът на ОПЕК Шакиб Хелил обяви снощи, че на днешната среща най-вероятно няма да има промени. Министрите от картела обаче вероятно ще свикат нова среща в скоро време с оглед на забавянето на икономическия растеж на САЩ и сезонния спад в потреблението на суровината в края на зимата. /DarikFinance.bg

CHF CHF 1 2.10078
GBP GBP 1 2.25925
RON RON 10 3.85112
TRY TRY 100 4.16705
USD USD 1 1.67408