България 20.07.2025 10:06 Снимка: ДНЕС+
Бум на черния трюфел у нас заради сушата – печалби до хиляди на ден
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с изкупуване на гъби. Според тях най-успешните берачи могат да изкарат на ден до 2 000 лева, ако попаднат на недокоснато поле. Заради пролетните студове и липсата на дъждове сега в родопските гори няма диворастящи гъби. Това е и причината за тазгодишния бум на черния трюфел, твърдят търговците.
В Родопите това лято няма гъби - нито манатарки, нито пачи крак. Пунктовете за изкупуване са празни, а хората, които с това се прехранват, са недоволни.
Емин Еминчауш от чернооченското село Паничково от години изкупува диворастящи гъби и не помни такава ситуация. Липсата им в природата обаче е довела до бум на други гъби – черният трюфел. Според Еминчауш на европейския пазар има голямо търсене, най-вече във Франция.
Не всеки може да стане берач на трюфели. Той трябва да разбира от гъби и да има добре обучени кучета. Затова и обикновеният гъбар няма достъп до този вид гъба. От бране не се става милионер, но се изкарва добър доход, казва Еминчауш. Той работи с 15-тина души, като най-успешният може да изкара на ден по около 2 000 лева, ако попадне на необрано поле.
Българският трюфел е добре познат и ценен на европейския пазар.
Тази година реколтата от трюфели в Родопите е много добра, а цените вече тръгнаха нагоре.
Според Еминчауш в България може да бъдат създадени гори, заразени с трюфел и от това страната ни да печели. Подобна идея е имало преди години, но тя не се е развила, съобщава БНР.
Търговецът казва, че ако такива градини бъдат направени, те ще дадат поминък за хората за 200 години напред.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 00:43 Хороскоп за събота, 13 юни 2026 г.
- 19:30 Брокер за Баба Алино: Някой някъде не си е получил "възнаграждението"
- 19:22 Александър Пулев: Повече от 2200 компании с турски капитали са работодатели в България
- 19:14 Татарова за ФК-Варна: Заварихме там изключително тежко състояние - бих го нарекла „батак“
- 19:06 МЗ надгражда приложението „еЗдраве“ за защита правата на пациентите
- 18:58 Русия съобщи за поредно превзето село в украинската Донецка област
- 18:50 Рубио защити бойното шоу в Белия дом: Това е подарък за американския народ
- 18:43 Лили Иванова - с ПОСЛЕДНО национално турне през 2026-а и САМО с пет концерта през 2027-а