
България 28.07.2021 16:12 Снимка: ДНЕС+
България продължава да държи ниски нива на контрабандата от цигари
Данните за първото тримесечие на тази година сочат, че само 1.8% от цигарите са били без български акцизен бандерол, което е с 0.7 процентни пункта по-ниско от 4-тото тримесечие на 2020 г. , а в сравнение със същия период на 2020 г. нивото се запазва същото, обобщават от "Инициативата срещу незаконната търговия", които регулярно оповестяват данните от тримесечното проучване на празните опаковки на цигари.
С тези данни България продължава да държи изключително ниски нива на нелегална търговия с цигари, което показва, че институциите са постигнали устойчив успех в борбата срещу контрабандата. Постъпленията от акциз от тютюневи изделия за 2020 г. представляват 52% от общите постъпления от акцизи от всички акцизни стоки и са на рекордното ниво от приблизително 2,8 млрд. лв.
Опаковките на цигари без български акцизен бандерол, събрани и анализирани в рамките на изследването през първото тримесечие, показват сравнима с предишните периоди тенденция - сред тях са опаковки, обозначени за безмитна търговия, или с неизвестни марки от типа illicit whites (марки без аналог на легалния пазар, които са създадени единствено с цел незаконно разпространение) и фалшификати на известни международни марки.
Запазва се и тенденцията едни и същи марки да остават водещи по дял на незаконния пазар. Болшинството от продуктите, фалшифициращи известни световни марки, имитират опаковки, предлагани на гръцкия пазар - със здравни предупреждения на гръцки език.
Резултатите показват, че в основната извадка от 20 града през първото тримесечие на 2021 г. има два града с нулево ниво на потребление на незаконни цигари - Стара Загора и Габрово, а в Асеновград, Пазарджик, Перник, Пловдив и Благоевград делът на цигарите без бандерол е над средното за страната, което заслужава внимание от страна на контролните органи.
Поддържането и занапред на постигнатите ниски нива на нелегалната търговия заедно с осигуряване на предвидимост в регулаторната и фискална среда са ключови за стабилността на легалния пазар и събираемостта на приходите, отбелязват от "Инициативата за незаконна търговия"./news.bg
Още по темата
![]() |
1 | 2.09493 |
![]() |
1 | 2.25951 |
![]() |
10 | 3.86306 |
![]() |
100 | 4.01142 |
![]() |
1 | 1.6565 |
Последни новини
- 10:09 Кметът на Ловеч: Водният ни режим е поносим
- 10:01 КНСБ: Сиренето е 14 лв. във фирмения магазин и 24 лв. в голямата верига
- 09:54 Приеха в болница бразилския президент Болсонаро
- 09:46 Обстрел до Запорожката АЕЦ, МААЕ съобщи за черен дим и паднали снаряди до склад с гориво
- 09:39 Меси поведе Маями към победа с гол и асистенция
- 09:31 Днес в Шампионската лига: Челси се завръща на "местопрестъплението" 13 г. по-късно
- 09:24 Реал едва се измъкна с две дузпи след невероятна глупост на капитана Карвахал
- 09:18 България с 5 медала в ден №1 от световното по канадска борба за хора в неравностойно положение