България насърчава отворената наука с нов проект

България 28.10.2024 18:26 Снимка: ДНЕС+

България насърчава отворената наука с нов проект

С новия проект ORBIT, България цели да подкрепи отворената наука и отговорните изследователски практики. Инициативата е стартирана от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и неправителствената организация NGO Links, с подкрепа от Министерството на образованието и науката.

От май 2024 г. в сила е Закон за насърчаване на научните изследвания и иновациите, който изисква публично финансираната научна дейност да е основана на принципа на отворената наука.

Отворената наука се определя като "трансфер на знания чрез осигуряване на достъп до научноизследователски данни и широко разпространение на резултатите от научните изследвани, за получаването на които е предоставено публично финансиране".

В България обаче въпреки усилията, отворената наука, отворените данни, гражданската наука не са силно развити и застъпени, а отговорните изследователски практики не са институционализирани.

Проектът ORBIT иска да промени това. Той включва инициативи за ангажиране на различни заинтересовани страни - изследователи, политици, граждани, медии и бизнес - в създаването на устойчива основа за отворена наука в България.

Досега е имало обсъждания с Ева Мендес, Сара ди Джорджо и Марта Теперек.

Екипът включва учени, които са пионери на отворената наука в България - проф. Анна Пройкова, д-р Албена Василева, проф. Красен Стефанов, преподаватели и практици. Проектът привлича и докторанти. ORBIT работи в тясно сътрудничество и с доц. д-р Милена Добрева, която е член на министерската експертна група за отворени изследвания и е активен участник в EOSC.

Предвидени са обучения за млади изследователи, виртуална лаборатория за отворена наука в Софийския университет, както и серия от събития и онлайн кампании за повишаване на информираността.

Проектът иска да увеличи броя на изследователите, които прилагат отворени изследвания (целта е в инициативата да се включат 50 изследователи от Софийския университет). Ще бъдат обучени млади изследователи в прилагането на методологии и инструменти за отворени изследвания (целта е поне 22 изследователи от Софийския университет да участват).

Ще бъдат предоставени инструменти от платформата REINFORCING, като наръчник за отворени научни изследвания и инструмент за самооценка.

CHF CHF 1 2.1044
GBP GBP 1 2.3487
RON RON 10 3.92974
TRY TRY 100 5.38858
USD USD 1 1.85809