България 20.10.2023 12:59 Снимка: ДНЕС+
Булгаргаз: Ще информираме ЕК за доставките на природен газ до България в срок
Генерална дирекция „Конкуренция“ на Европейската комисия изпрати въпроси до Булгаргаз относно доставките на природен газ до България. Дружеството ще отговори на поставените въпроси в срок, информират от там.
Изследваният от ЕК период обхваща последните няколко години, а поисканата информация е насочена към отношенията с доставчици и партньори и подробности за доставките.
От Булгаргаз заявяват, че дружеството подготвя и ще предостави информацията в договорения с ЕК срок. Дружеството поддържа редовен контакт с Комисията и периодично ѝ оказва съдействие по различни въпроси от неговата компетентност, казват още от там.
БГНЕС припомня, че от документ, публикуван от портала ICIS и цитиран от "Медиапул" в четвъртък, стана ясно, че Европейската комисия разследва сделка, която позволява на българския газов оператор Булгаргаз да получи достъп до доставки на газ през Турция, като съмненията са за възможни нарушения на правилата на ЕС за конкуренцията. Според документа, Булгаргаз трябва да изпрати изчерпателен списък с документи, включително информация, свързана със споразумения за доставка с турския държавен оператор БОТАШ (BOTAS) и резервиране на капацитет на турско-българската граница.
Освен това ЕК иска от Булгаргаз да изпрати информация за договорите, които са сключени или са в процес на договаряне, при които Булгаргаз може да действа като изключителен представител или дистрибутор за доставка на газ в България или другаде в ЕС.
Разследването е провокирано от опасения, че Булгаргаз може да е единственото дружество в ЕС, което има достъп до природен газ чрез турската инфраструктура и потенциално действа като посредник за газ, осигурен в Турция и доставен в региона.
Когато споразумението беше обявено за първи път през януари от служебното правителство на Гълъб Донев, Европейската федерация на търговците на енергия изрази опасения за възможни нарушения на конкуренцията. Кабинетът на Николай Денков, сформиран след парламентарните избори през април, също възложи разследване на сделката за доставка като част от по-широк преглед на работата на предишната служебна власт с мотива, че липсва прозрачност и че тя ще струва на страната милиарди, припомня ICIS, цитирани от БГНЕС.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:33 Всички плажове са в отлично състояние, Северното Черноморие е готово за летния сезон
- 19:26 Люис Хамилтън не мисли за отказване: Ще ме гледате още доста време
- 19:18 Най-старият документ в Държавен архив - Видин е карта на река Дунав от 1726 година
- 19:11 Бившата на Илон Мъск: Той има 10 000 лазера в космоса
- 19:04 ЕС премахва митата върху азотните торове
- 18:57 Хеопсовата пирамида е проектирана да устоява на земетресения
- 18:49 Експлозия в нефтохимически завод в Унгария, има загинал и ранени
- 18:42 Дъждове и гръмотевици: Нестабилно време за абитуриентите в цялата страна