
България 26.01.2023 14:54 Снимка: ДНЕС+
БСП дава социалния министър Лазар Лазаров на прокуратурата заради покупка на имоти
Сигналът от депутатите от БСП е относно действия на служебния министър на труда и социалната политика по реализиране на инвестиции и изразходване на средства по Плана за възстановяване и устойчивост
БСП дава служебния вицепремиер и социален министър Лазар Лазаров на главния прокурор. Сигналът е внесен на 25 януари тази година и е за неправомерно разходване на публичен ресурс, в случая европейски средства по Плана за възстановяване по компонента за социално включване, във връзка с решение на служебното правителство от 15 декември 2022 г. Това обяви народният представител от БСП Георги Гьоков пред журналисти в Народното събрание.
По думите му става въпрос за проект "Развитие на социалната икономика" на обща стойност от близо 27 милиона в 2 компонента.
„По единия става въпрос за създаването на 6 регионални центрове за подкрепа модернизирането на предприятията за социалната икономика. Но в заданието няма задължение Министерството на труда и социалната политика да закупува имотите, които са разположени регионалните центрове, каза Гьоков. Той обясни, че и държавата и общините имат помещения, които от години стоят празни. Няма необходимост държавата да похарчи огромни средства не за подкрепа на социалната икономика, а за закупуване на помещения, допълни той.
„2,160 млн. лв. от проекта са дадени за закупуване на имоти в Пловдив, Бургас и Габрово и решението е на служебното правителство с N1023 от 15 декември 2022 г., с което възлага на министъра на труда и социалната политика да сключи договори за покупка в полза на държавата на 3 недвижими имота от частни субекти”, разказа Гьоков.
Народният представител от БСП попита защо се прави това, а не се търсят свободни държавни или общински имоти. А според него отговорът е един - при държавните имоти няма комисиони.
Той даде пример с имота в Габрово, купен от държавата за 560 хил. лв., който дълго време се е продавал от собственика чрез агенция за 168 хил. евро. А в деня, предшестващ решението на правителството, цената в сайта на агенцията била променена с новата, разказа Гьоков.
Още по темата
![]() |
1 | 1.89243 |
![]() |
1 | 2.34167 |
![]() |
10 | 3.95517 |
![]() |
10 | 1.22252 |
![]() |
1 | 1.79648 |
Последни новини
- 21:02 Хороскоп за събота, 25 март 2023 г.
- 20:02 И Трифонов коментира торбичките на ПП/ДБ: Героите в нашата история са избрали смъртта пред салама
- 19:52 Нуриел Рубини: Следващата година е вероятно да има „тежка рецесия“
- 19:42 От 1 юни размерът на социалните помощи няма да се обързва с минималния доход
- 19:34 Румен Петков: МВР незабавно да кажат за парите и саламите на ПП/ДБ
- 19:24 Посланикът ни в Румъния: 10 български моряци са на задържаните кораби
- 19:17 Торби с лъжи за предизборна употреба
- 19:08 Старт на сайта за сравнение на цените в магазините: 30 стоки ще могат да се следят от потребителите