Бриго Аспарухов, Гагаузов и Хасан Азис пак влизат в парламента

България 05.01.2024 08:37 Снимка: ДНЕС+

Бриго Аспарухов, Гагаузов и Хасан Азис пак влизат в парламента

Сътрудниците гонят по брой депутатите, шефовете в НС обаче не са си взели, както и 2/3 от групата на ГЕРБ

Политически фигури като ген. Бриго Аспарухов, бившия строителен министър Асен Гагаузов, ветерана д-р Хасан Адемов, известният някога активист на ДПС, а сега враг на партията Гюнер Тахир отново ходят в парламента.

Те са сред хората, на които настоящите депутати са издали пропуск, за да ги подпомагат в работата им.

Нещатните сътрудници гонят броя на народните избраници в 49-ия парламент - само с 3-ма по-малко. Но не са равномерно разпределени. Близо всеки втори е решил, че помощник не му трябва. Точно обратното пък мислят 29-има депутати, които са заели пълната квота от 3-ма сътрудници. 1/4 са с по един.

Длъжността не е платена, освен ако депутатът не реши да дава някакво възнаграждение, и не върви с особени екстри.

Пропускът за Народното събрание обаче дава свободен достъп до всички зали и коридори на парламента, а оттам и до

срещите тет-а-тет с властта. Сътрудникът има и поглед върху проектозаконите и... политическите клюки.

Общо 107 от 240 депутати не са си вписали сътрудници 8 месеца след старта на това НС. Сред тях председателят Росен Желязков (той обаче си има кабинет със служители) и един от заместниците му - Цончо Ганев от "Възраждане". Но по принцип могат да ползват тези на парламентарната си група.

Всъщност масова практика е пропуските да се раздават на партийните пиари, на шофьори и дори охранители. Но винаги сътрудници са ставали и бивши министри, дългогодишни кметове или депутати и други знакови за политическата сила експерти. Така в настоящия списък например са

10-ина бивши областни управители или заместниците им.

Лидерите на ГЕРБ Бойко Борисов, на ДБ Христо Иванов, на БСП Корнелия Нинова и шефовете на парламентарните групи на ДПС Делян Пеевски и ГЕРБ Десислава Атанасова не са посочили сътрудници.

Шефът на ДСБ Атанас Атанасов обаче е с пълните 3-ма, съпредседателката на "Зелено движение" Даниела Божинова и лидерът на СДС Румен Христов - с по двама. Атанасов се съвещава за националната сигурност с бивш служител на ДАНС - Веселин Марков. Той е секретар на Междуведомствения съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките към МС и съветник от политическия кабинет на премиера Николай Денков.

Кирил Петков, Костадин Костадинов и Тошко Йорданов също си имат сътрудник.

Лидерът на ПП търси съвети от културоложка - Елена Кузмова, която бе съветничка и на Калина Константинова като вицепремиер.

Тошко Йорданов пък разчита на новоизбрания столичен общинар Пламен Данаилов, който бе зам.енергиен министър в кабинета "Петков", а преди това Слави Трифонов го бе номинирал за финансов министър. Сътрудник е и Теодора Пенева, която пък ИТН предлагаше за социален министър.

2/3 от депутатите на ГЕРБ са без сътрудници, включително и повечето бивши министри като Томислав Дончев, Даниел Митов, Делян Добрев, Десислава Танева, Костадин Ангелов, Красен Кралев, Николай Нанков и Теменужка Петкова.

Колежката им Деница Сачева обаче разчита на дипломата Мирослав Зафиров. Името му съвпада с това на

българина, който участва в преговорите за мир между Израел и Палестина като пратеник на ООН.

Сътрудник на Тома Биков пък е бившият кмет на столичния район "Кремиковци" Томи Николов. През 2019 г. той подаде оставка пред Борисов, след като със съпругата му общинарка се замесиха в имотен скандал.

Бившият вътрешен министър Христо Терзийски е дал пропуск на бившия съветник от Дупница Георги Наумов, който се оплака как новият кмет на града Първан Дангов го пребил публично.

Илтер Садъков от ГЕРБ е този, който връща в НС Гюнер Тахир.

Един от тримата сътрудници на Катя Панева от ДСБ пък е д-р Константин Гърневски, за кратко депутат в 48-ото НС. Според слуховете

той съветва и здравния министър Христо Хинков.

Стоян Михалев от ПП-ДБ се доверява на музиканта Васил Гюров, който бе и кандидат-депутат от ДБ на последните пет парламентарни вота, макар и в дъното на една от софийските листи.

Бившият вицепремиер Даниел Лорер от ПП се е спрял на почетния консул на Тайланд Виктор Меламед, който е медиен и пиар експерт.

Помощник на колежката му Венеция Нецова - Ангова е Александър Бориславов Сарафов. Не е обаче роднина на и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов.

И бившият, и настоящият кмет на Кърджали са сътрудници към НС - Хасан Азис съветва депутата от ДПС Адлен Шевкет, а новоизбраният Ерол Мюмюн подпомага работата на Байрам Байрам.

Бившият зам.-министър на земеделието в кабинета “Орешарски” Бюрхан Абазов е експертът към Ализан Яхова. Той влезе като депутат от Русе в 47-ото НС, но отстъпи банката на Яхова и оттогава неизменно ѝ е сътрудник.

Сезгин Мюмюн разчита на областния председател на ДПС в Хасково и бивш депутат Мехмед Атаман. А Севим Али връща в НС ветерана и уважаван от всички партии социален експерт д-р Хасан Адемов.

В БСП повечето депутати запълват и трите бройки, само 3-ма са без сътрудници. Зам.-шефът на партията Атанас Зафиров дава достъп до НС на председателя на коалиционния им партньор движение “Социален хуманизъм” Цветан Миньовски, макар на кметския вот тази есен той да водеше алтернативна листа в Ботевград. Бившият царски депутат Рупен Крикорян пък му е експерт по вероизповеданията.

Коалиционен партньор си е взел и Драгомир Стойнев - Димитър Георгиев от ръководството на ЗС “Ал. Стамболийски”. Той е член на Изпълкома на БФС.

Христо Проданов, който бе министър на туризма в кабинета “Петков”, е взел бившия кмет на Забърдо Валентин Черпоков.

Регионалният министър при тройната коалиция Асен Гагаузов съветва левия Деян Дечев. Иван Ченчев е посочил шефа на Съюза на писателите Боян Ангелов, с пропуск от него в НС пак влиза и журналистът Александър Симов, който не успя да стане депутат.

Бившият министър на земеделието Иван Иванов е съветван от Бриго Аспарухов. Генералът е в ръководството на БСП.

От “Възраждане” само 10-има са раздали пропуски за парламента.

CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549