Ботанически градини у нас работят по съвместен проект с градини от Италия, Австрия и Великобритания
България 27.07.2005 16:47
Университетските ботанически градини ще работят по съвместен образователен проект с ботанически градини от Италия, Австрия и Кралските ботанически градини във Великобритания. Това съобщи директорът на УБГ Красимир Косев на академичното тържество по повод 50 години от създаването на Ботаническата градина в Балчик. Проектът е 2-годишен на стойност 70 хиляди евро. В рамките му ще се подготвят образователни програми, в които ще се изучава ролята на ботаническите градини за опазване на биологическото разнообразие.
През годините беше изключително предизвикателство Ботаническата градина да продължи да изпълнява образователната си мисия, отбеляза Красимир Косев. Той добави, че днес в градината се отглеждат над 2000 растителни вида от 800 семейства. Градината обменя семена и растителен материал с 270 градини по света. Ботаническата градина е обявена за защитена територия през 2004 г. и за спасителен център за редки и защитени видове по Вашингтонската конвенция. В рамките на честването беше открита и градина, приспособена за посещение от инвалиди. Тя е на площ от 6 декара и е на мястото на досегашния разсадник.
Проектът е на архитектите Силвия Дисанска и Вера Гранчарова. Сред забележителностите на новата градина са 16 сорта чаено-хибридни рози и 22 хиляди едногодишни растения. В поздравителен адрес по повод годишнината президентът Георги Първанов отбелязва усилията на служителите на градината в защита на правото й на съществуване и развитие. Ботаническата градина в Балчик се превърна в уникална забележителност на Балканите и в един от символите на града, допълва президентът. Ръководството на градината получи поздравления и от Министерство на културата и туризма, които бяха изразени от новия директор на комплекс “Двореца” Трифон Димитров. Информацията е на БНР.
През годините беше изключително предизвикателство Ботаническата градина да продължи да изпълнява образователната си мисия, отбеляза Красимир Косев. Той добави, че днес в градината се отглеждат над 2000 растителни вида от 800 семейства. Градината обменя семена и растителен материал с 270 градини по света. Ботаническата градина е обявена за защитена територия през 2004 г. и за спасителен център за редки и защитени видове по Вашингтонската конвенция. В рамките на честването беше открита и градина, приспособена за посещение от инвалиди. Тя е на площ от 6 декара и е на мястото на досегашния разсадник.
Проектът е на архитектите Силвия Дисанска и Вера Гранчарова. Сред забележителностите на новата градина са 16 сорта чаено-хибридни рози и 22 хиляди едногодишни растения. В поздравителен адрес по повод годишнината президентът Георги Първанов отбелязва усилията на служителите на градината в защита на правото й на съществуване и развитие. Ботаническата градина в Балчик се превърна в уникална забележителност на Балканите и в един от символите на града, допълва президентът. Ръководството на градината получи поздравления и от Министерство на културата и туризма, които бяха изразени от новия директор на комплекс “Двореца” Трифон Димитров. Информацията е на БНР.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:53 Хороскоп за сряда, 24 юни 2026 г.
- 19:34 Норвежките фенове превзеха „Таймс Скуеър“ в Ню Йорк с грандиозно „викингско гребане“ (ВИДЕО)
- 19:27 Австралийски глашатай постави световен рекорд за най-силен вик - 122,4 децибела (видео)
- 19:20 ООН: Над 200 000 деца са убити в Газа, Израел умишлено ги нападал. Това е геноцид
- 19:13 Ерген и мома ще търсят любовта в новия сезон на едноименното предаване
- 19:06 Меган Маркъл и принц Хари под финансов натиск заради високите си разходи
- 18:59 Мощно торнадо удари Русия
- 18:51 Спряха обществената поръчка за проектирането на Националната детска болница