България 08.10.2024 15:44 Снимка: ДНЕС+
Борисов: ПП-ДБ искат равноотдалечен премиер, ами, като е толкова отдалечен, как ще се сближим?!
18-милиардната дупка в бюджета ще започнем да я свиваме от първия ден, вместо да вдигаме данъци, каза Добрев
ПП-ДБ искат равноотдалечен премиер, ами, като е толкова отдалечен, как ще се сближим?! То ще е кой надделее над министрите. Абсурд. Ние го правихме. Това е мимикрия!
Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по време на среща със симпатизанти в Хасково.
"Не можем да говорим за равно отдалечен премиер. Така не се поема политическа отговорност. Този филм го играхме с акад. Денков и Мария Габриел. Аз още тогава им казах на Асен, Кирил, Христо Иванов, ген. Атанасов, че ние трябва да сме в правителството и да разписваме всичко. Тогава ще е ясно кой носи отговорност", категоричен бе Борисов.
"Дори за регулаторите не може да нам равно отдалечен от двете страни човек. Единствено намерихме за Здравната каса и то така го намерихме, че си дадоха оставка и двамата", вметна още лидерът на ГЕРБ.
"Как ще изберем регулатори, с кое мнозинство? С всеки изминат ден горчиво съжаление, че не послушах Радо Чолаков, молеше ми се да не правя тия глупости, които ми вкараха от ПП-ДБ за конституцията, този работещ парламент без мнозинства. Това е хаос вътре в НС. Могат да съберат партии само по конюктурна зависимост и да вземат решение, което няма нищо общо с мнозинство за правителство и няма отговорен за това. Преди бе президентът - хубав, лош, ама има кого да посочиш с пръст. Вкарахме колективната безотговорност като конституция", гневен бе той за промените в основния закон.
"Говори се за ареста на Джейхан Ибрямов. Аз не мога да коментирам правилен или неправилен е този арест. За мен службите си работят много добре. Има вътрешен министър избран от президента, но колегите от ПП-ДБ пак са недоволни", добави той.
И продължи: "Не разрешавам да се говори срещу нашите опоненти с квалификации. Не защото имаме единоначалие или недемократичен ред, но това важи и за нашите опоненти. Защо говорим за 18 млрд. дупка в бюджета, при положение, че имаме с 5 млрд. повече от митниците... Не е правилно Асен Василев да казва ПП и ДБ вдигнаха доходите, не е правилно да казваш ПП и ДБ оправиха дефицита. Ти (Делян Добрев - бел. ред) се правеше на опозиция и не гласуваше, но ние гласувахме за всички вдигания на пенсия и заплати. И двете партии могат да кажат заради нас се вдигнаха доходите и дефицита. Сглобката или съвместното управление изискват да партнираш по дадени теми с тези, с които работиш, дори да не си съгласен с тях. Това изисква тази коалиционна дисциплина. В нашите правителства пазехме финансовата дисциплина. В сглобката и ние се предадохме на левичарски популизъм и други политики и практики. Иначе щяха да кажат, че само ГЕРБ не искат да се вдигат заплатите. Но като няма подписано коалиционно споразумение за 4 г. - да се знае откъде ще се вземат пари, остава само един източник - да започнеш да взимаш заеми. Защото харчим повече отколкото придобиваме", обясни лидерът на ГЕРБ.
Спорът бил трябва ли този който е взел заемите да го амнистираш. И натърти, че като ПП се хвалят, трябва да споменават и ГЕРБ.
Общественият дебат толкова се е изместил към по-пикантните и злободневни теми. А ние трябва да имаме разбиране как ще продължим, така ли ще взимаме само дългове, а ще ги плащаме всички ние заедно, отсече лидерът на ГЕРБ.
С обществен ресурс ПП-ДБ решават през тези 4 години да са щедри, но това е неправилно планиране на разходите, категоричен бе той и попита:
Вие представяте ли си по време на управление на ГЕРБ да имаме усвояване едва 5-6% усвояване на фондовете?! Щяхте да ни убиете... Сега нищо не се чува, а става въпрос за 15 млрд. лв. Няма по-добър от Томислав Дончев в тази държава за това.
"За мен някой тихичко се примъква към изборите и иска да пипа машинитеи флашките. Всеки ден говоря за това, защото искам да чуя опровержение, но към този момент не съм чул", категоричен бе Борисов.
Искам да водите спорове с комшиите, че ГЕРБ толкова е направил, колкото никой, препоръча лидерът на ГЕРБ и добави: Имаме най-подготвените хора.
Борисов засегна и темата с миграцията. "Това са важни теми, по които обществото не иска да води дебат", съжали той.
"Икономически напредък, справедливост, ниски данъци - това винаги сме подкрепяли. Ако си задвижим плана за възстановяване, ако кметовете спрат да се глезят и да искат пари само от вътрешния бюджет. дори не ходят към еврофондовете, ще се справим. Това ми е оптимистичният прочит. Ако не го направим, няма да минат 3-4 мес. и пак ще се събираме и за 8 път ще си говорим едно и също и параметрите на държавата ще са все по-надолу", заяви бившият премиер.
Според него тези, които са попречили на влизането ни в Еврозоната са тези, които сега говорят за нея. "Олигархията излезе на улицата и се хвалеше че по интернет управлява протестите - в деня, в който влязохме в чакалнята. В кои листи са тия организатори на протестите - взеха парата и изчезнаха. Щяхме да сме забравили за еворозоната, бяхме по-напред от Хърватия, отделихме се от Румъния, сега румънците ни изпревариха", гневен е той за загубените позиции.
Борисов отговори на въпрос от залата дали все пак няма да има отново сглобка така: "Като се знае, че и те, и ние не искаме... С "Възраждане" не може, добро ДПС - няма. Дай ти рецепта".
"Всеки ден Томислав Дончев ме пита какво правим. И аз му казвам същото - кажи какво да правим. И той изрежда с кого не можем. И те свършиха партиите. Затова ни трябва над 80 депутати", допълни Борисов.
Все пак той видя потенциален съюзник в ДБ и "Да, България" - Атанас Атанасов и Христо Иванов били десни и консервативни. "Те мислят правилно, но Асен Василев бе по-силен, властен и неговите неща минават. А и действаше много по-умно. Сядаше с мен и Данчо Цонев, после идваше Пеевски, защитаваше каквото има и и си отиваше, въобще не се интересуваше (Асен Василев - бел. ред.) какво ще кажат другите. Двете групи му гласуваха", разказа лидерът на ГЕРБ за отношенията в сглобката.
Поучихме се от сглобката - като няма разписани ясни споразумения това се случва, настоя отново лидерът на ГЕРБ.
"Оптимист съм че хората ще се вдигнат, ще гласуват, ще се направи правителство и отговорните партии ще седнем и ще се разберем кое как и защо. Вие чакате проектите, севера чака "Хемус", пътя Русе-Велико Търново, Пазарджик, Пловдив, Хасково и Кърджали си чакат околвръстното...", завърши речта си Бойко Борисов.
Заедно с Борисов на срещата със симпатизанти в Хасково бяха бившия кмет на столицата Йорданка Фандъкова, енергийният експерт Делян Добрев и зам.-председателят на партията Томислав Дончев.
Добрев Добрев подчерта, че могат да се впрегнат милиарди частен капитал за инфраструткруните проекти в България.
"18-милиардната дупка ще почнем да я свиваме от първия ден, вместо да вдигаме данъци ще вдигнем икономическата активност, за да покрием увеличените социални плащания", каза водачът на хасковската листа.
Зам.-председателят на партията Томислав Дончев съжали, че за 4 години сме се придвижили назад.
"ПАВЕЦ Чаира не работи, уникално съоръжение, правено през 80-те, а е счупен. Стотици милиони загубени от неговата неработа", посочи той.
Дончев подчерта, че управлението не е читалищна дейност и трябват години опит преди да станеш зам.-министър дори.
"Ако някой нещо ще ви даде, то трябва да го вземе отнякъде. Или ще го вземе от съседа през преразпределителната функция или от децата ви - теглейки дълг", каза бившият вицепремиер. И поиска разговор с професионални политици за икономическия растеж.
Според него България е по-богата от част от своите съседи спрямо БВП на глава на населението. А с по-грамотно управление може да достигне Гърция. "Ние произвеждаме компоненти за автомобили, не произвеждаме автомобили, части, а не цели машини. Трябва ни политическа дързост и комплекс от по-сложни движения. Трябва да разгледаме инвестиционното законодателство, ако нещо отнема година да отнема 3 месеца", смята той.
Настоя и за внимателно отношение към подготовката на кадри и за умната употреба на вече налетите добри основи за иновативни технологии, например.
Бившата кметица на София и водач на листата на ГЕРБ в 24 МИР се спря на образователните приоритети на партията.
"Продължаваме да надграждаме най-важните политики, които започнахме - разширяване на професионалното образование и дуалната форма на обучение, преструктуриране на приема и обвързването му с пазара на труда. А това най-добре се прави на местно ниво - държавата заедно с общините най-добре ще намерят кадрите нужни за даден регион. Важна е и връзката с бизнеса", подчерта тя.
И увери, че ще продължат да инвестират в образование, въпреки тревожните бюджетни показатели. Дори се предвижда ново увеличение на заплатите на учители.
Кметът на Димитровград Стефан Димитров повдига темата за общинските проекти.
"Неслучайно сложихме водещи кметове в листите - за да обясняваме, че не постигнем ли тоя резултат няма да има нищо... Съветвайте нашите кметове - не разкопавайте! След това хората ще ви псуват и никой няма да се сети за Асен Василев, ще мислят, че вие сте виновни, защото са ви дали само авансите от по 10% , а някъде и това го няма. Ако имаме правителство ще дойдеш да искаш тия 100%. А това, че колега Василев така ви е сапунисал хубаво.. Трябва да задавате въпроси", посъветва той кметовете. Казал съм - не копайте докато няма сигурнос за проектите ви, натърти бившият премиер.
Още по темата
CHF | 1 | 2.09943 |
GBP | 1 | 2.35932 |
RON | 10 | 3.92974 |
TRY | 100 | 5.36179 |
USD | 1 | 1.86145 |
Последни новини
- 22:14 Южнокорейският президент обяви, че ще отмени военното положение (видео)
- 22:09 ЦСКА изигра най-силния си мач при Томаш и отвя бившия му клуб Спартак
- 22:05 Ердоган обсъди с Путин кризата в Сирия
- 22:03 Кешеру си подари два гола за 38-ия рожден ден и поведе Черно море към разгром на "Тича"
- 21:59 Атанасов не отговори имало ли е среща с ГЕРБ, Бориславова: ПП не се среща с Борисов
- 21:56 Борисов: Кабинет на ГЕРБ срещу Атанасов шеф на НС!Интригантите от ПП искат да ни се качат на главата
- 21:53 Сблъсъци между протестиращи и полиция пред парламента в Сеул, военни влязоха вътре
- 19:39 Блинкен: Всеки агресор да знае, че посегне ли на страна от НАТО, ще си има работа с всички останали