България 18.11.2020 14:50 Снимка: ДНЕС+
Борисов: Позицията ни за РС Македония е принципна, не инат. Готови сме да продължим разговорите
„България най-много е желала нашите съседи от Република Северна Македония, както и нашите приятели от целите Западни Балкани, да се присъединят към ЕС“, коментира министър-председателят Бойко Борисов по време на днешното правителствено заседание.
Премиерът напомни, че именно България решително подкрепи Република Северна Македония за членството й в НАТО.
„Били сме изключително добронамерени, загрижени и в разговорите, които сме водили с тях, много внимателно сме им обяснили докъде могат да стигнат нашите компромиси“, изтъкна премиерът и напомни, че беше създадена смесена историческа комисия, в рамките на която експертите да решат спорните въпроси с точни аргументи. Борисов каза още, че са проведени десетки разговори, включително с участието на вицепремиерите Захариева и Каракачанов, в търсене на компромиси, така че да не бъде България страната, която да каже „не“ на същинското започване на преговори сега.
Премиерът Бойко Борисов изрази съжаление, че в Скопие не са проявили ангажираност, смятайки че с натиск и лобизъм могат да накарат България да промени своята позиция.
„Нашата позиция не е позиция на инат или позиция да спрем нашите най-близки приятели“, изтъкна министър-председателят.
По думите му българската позиция е принципна и отразява очакванията на всички български граждани. „Готови сме да продължим разговорите“, добави Борисов и акцентира върху изпълнението на Договора за добросъседство.
Министър-председателят Бойко Борисов категорично възрази срещу използването на антибългарска реторика./БГНЕС
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:36 Хороскоп за петък, 31 юли 2026 г.
- 19:34 Бизнес климатът у нас се подобрява, отчитат от НСИ
- 19:26 Кишор Махбубани: Двеста години западна хегемония приключиха
- 19:19 Китай разширява разполагането на хиперзвукови противокорабни ракети
- 19:12 Откриха фигурки на птици от слонова кост на 40 000 години в германска пещера
- 19:05 „Зелената сделка“ тласка европейската автомобилна индустрия към САЩ и Китай
- 19:01 Софийските свещеници искат строго наказание за Никанор: Сам се е низвергнал, използва расото за хули
- 18:57 Обрат: „Булгаргаз“ поиска поскъпване на газа с над 4%