България 10.12.2020 15:26 Снимка: ДНЕС+
Борисов: Няма да ни простят със Северна Македония, че не сме намерили компромис
„Винаги съм считал, че на масата на преговорите може да се намерят решения. Сегашните и следващите поколения няма да простят нито на България, нито на Република Северна Македония това, че не сме намерили компромис, който да даде перспектива“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на срещата си по-рано днес със специалния пратеник на правителството на Република Северна Македония за България Владо Бучковски, съобщиха от МС.
За да бъде намерено устойчиво и дълготрайно решение на оставащите отворени въпроси в двустранните отношения, според премиера е необходим прагматичен, откровен и добронамерен подход, изразяващ се в конкретни действия. Министър-председателят Бойко Борисов изтъкна, че за отношенията на взаимно доверие е важно връщането към стриктно и необратимо изпълнение на всички поети ангажименти от Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, подписан през 2017 г.
„България винаги е изповядвала евроатлантическите ценности, затова и по време на нашето председателство на Съвета на ЕС поставихме темата за европейската перспектива на Западни Балкани на първо място“, посочи премиерът Борисов. Министър-председателят бе категоричен, че България до този момент е положила всички усилия страните от Западните Балкани да бъдат приобщени към НАТО и ЕС. В този контекст Борисов припомни, че именно в резултат на подкрепата на България за европейското бъдеще на Република Северна Македония, бе подписан Договорът за приятелство, добросъседство и сътрудничество.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:36 Хороскоп за петък, 31 юли 2026 г.
- 19:34 Бизнес климатът у нас се подобрява, отчитат от НСИ
- 19:26 Кишор Махбубани: Двеста години западна хегемония приключиха
- 19:19 Китай разширява разполагането на хиперзвукови противокорабни ракети
- 19:12 Откриха фигурки на птици от слонова кост на 40 000 години в германска пещера
- 19:05 „Зелената сделка“ тласка европейската автомобилна индустрия към САЩ и Китай
- 19:01 Софийските свещеници искат строго наказание за Никанор: Сам се е низвергнал, използва расото за хули
- 18:57 Обрат: „Булгаргаз“ поиска поскъпване на газа с над 4%