Болниците ще отчитат мозъчната смърт в реално време

България 31.03.2025 16:36 Снимка: ДНЕС+

Болниците ще отчитат мозъчната смърт в реално време

До края на годината се очаква да заработи нов регистър, в който болниците с интензивни отделения ще подават в реално време информация за пациенти с настъпила мозъчна смърт. Това съобщи Иванка Динева, директор на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ (ИАМН), по време на дискусия, посветена на нагласите на обществото към донорството и трансплантациите.

Целта на регистъра е да ускори обмена на информация и да позволи бърза реакция при потенциална донорска ситуация. „Болницата може да приеме пациент с диагноза 'мозъчна смърт', за което ние в момента нямаме информация. Новата система ще обхване всички лечебни заведения с интензивни отделения, независимо дали са донорски бази и дали имат координатори по донорство“, уточни Динева. 

Тя припомни, че от четири години у нас има възможност за кръстосано донорство, но то не се използва достатъчно активно. Според нея причината за ниския брой трансплантации не е единствено в работата на координаторите, а е по-скоро комплексна и до голяма степен свързана с ниска информираност и доверие сред обществото.

Заместник-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков също взе участие в дискусията. Той съобщи, че в момента в ИАМН тече одит, но резултатите все още не са представени. Запитан дали сливането на бившата Агенция по трансплантациите с ИАМН е било грешка, Пенков отговори, че темата засега не е обсъждана с настоящия министър на здравеопазването.

В допълнение, Пенков съобщи, че Столичната колегия на Българския лекарски съюз е сключила споразумение с организация в Турция за обучение на български лекари в областта на трансплантациите. „Важно е да имаме добре подготвени кадри и да повишим доверието в системата. Законодателна промяна не е наложителна – имаме нужда от ефективно прилагане на съществуващите разпоредби“, подчерта той.

Според него, една от възможностите за подобряване на процеса е включването на задължението за уведомяване на ИАМН при всяка донорска ситуация в индивидуалните договори за управление на директорите на болници.

На въпрос, свързан със случай, при който ТЕЛК отказва да издаде решение на жена, дарила черен дроб на дъщеря си, д-р Пенков коментира, че социалната система трябва да подкрепя живите донори. Той подчерта, че от медицинска гледна точка черният дроб се възстановява напълно в рамките на една до две години.

CHF CHF 1 2.05444
GBP GBP 1 2.33769
RON RON 10 3.92942
TRY TRY 100 4.77963
USD USD 1 1.81297