
България 16.06.2020 08:14 Снимка: ДНЕС+
БЛИЦ: Дясната ръка на Божков организирал протестите на Мая Манолова срещу Борисов
Дългогодишният приближен до Васил Божков адвокат Явор Хайтов е играл главната роля в организирания от Мая Манолова протест на 23 май срещу премиера Бойко Борисов и неговото правителство. Това разкриха пред БЛИЦ два независими източника. След бягството си в Дубай, Божков се е доверил почти изцяло на приятеля си Хайтов в опитите си да се върне в България, което минава през предсрочни избори и нов кабинет. Ракетата-носител на Божков се казва Мая Манолова.
Не случайно преди няколко дни хазартният бос пусна СМС, в който твърди, че не я е подпомагал за изборите в София. Истината, обаче е много по-различна. Тайната цел на обвинения в 18 престъпления е да направи всичко възможно, за да превърне Манолова в свой основен политически коз на реабилитацията си. Което би било възможно, ако не през кметския, то през премиерския пост.
Подозира се, че Хайтов, който натрупа немалък опит в политиката като зам.-вътрешен министър и народен представител е топлата връзка по оста Манолова - Божков и е помогнал не само логистично за протеста със столчетата пред сградата на Министерския съвет. Хайтов е получил още по-сериозни функции в структурата на Божков, тъй като неговия консилиери Георги Попов изчезна от страната заедно с него.
Хайтов не само повече от 20 години адвокатства на Божков, но е и негов личен съветник по юридическите въпроси. Негов основен помощник в делата на Божков е и друг адвокат Славчо Марков, който се познава с Божков още от времето в което ръководеше различни отдели в бившата служба ЦСБОП (днешна ГДБОП). Дейността на Марков бе разобличена от дългогодишния съдружник на Божков в хазартния бизнес - Цветомир Найденов.
Явор Хайтов стои в лявата част на Божков по време на излизането му от полицейски разпит. Плътно вдясно е адвокат Славчо Марков, бивш ръководител на отдели в бившата ЦСБОП Третата сюжетна линия в сценария на Божков за разклащане на държавното управление е певицата ЛиЛана, която бе закопчана от Спецпрокуратурата по обвинение в злоупотреба с европроекти. Спестените от данъци 700 милиона лева със сигурност са мощно средство за прокарване на задкулисни интереси не само във видимата част на политическия небосклон, но и в кулоарите на властта. Затова е добре прокуратурата да направи задълбочена проверка на имотното състояние на плетеницата от лица, с които се е обградил Божков през годините на криминалния Преход, в които от чейчаджия се превърна в милиардер.
Текст на Агенция БЛИЦ
Още по темата
![]() |
1 | 2.08289 |
![]() |
1 | 2.25378 |
![]() |
10 | 3.85112 |
![]() |
100 | 4.05968 |
![]() |
1 | 1.67208 |
Последни новини
- 11:46 Близо 40% от нарушителите на средна скорост са чуждестранни МПС, които няма да платят глобите си
- 11:39 От днес започва записването за безплатните прегледи в Онкоболницата във Варна
- 11:31 Продължава борбата с пожара в Сакар планина, който вече е засегнал 7000 декара
- 11:23 Пожарът в община Свиленград е локализиран
- 11:16 Появиха се нови записи от боя с шефа на полицията в Русе Николай Кожухаров
- 11:09 Забрана на телефоните в час: Учителите не срещат подкрепа от родителите
- 11:01 Жертвите на пътя могат да се намалят единствено чрез превъзпитание на шофьорите
- 10:54 Заплата в Нидерландия спрямо разходите за живот: Достатъчна ли е твоята заплата?