
България 17.01.2024 17:47 Снимка: ДНЕС+
Било заради "провала на PISA": МОН си намери повод за поредните нови учебни програми
"Възможностите за въвеждане на нови учебни програми, които да са ориентирани към компетентностите на учениците, обсъжда в момента работна група в Министерството на образованието. Тя трябва да е готова с идеи до средата на месец февруари".
Това обяви министърът на образованието проф. Галин Цоков в ресорната парламентарна комисия в отговор на депутатски въпроси за това какви мерки е предприело МОН след лошите резултати на учениците на теста PISA.
Кога ще започне обсъждането на концепция за учебните програми?
"Досега бе оставено на администрацията да ръководи процеса и нямаше политическо лидерство. Децата не издържат на темпото, нямат време да затвърдят знания, има много фактология, липсва акцент върху уменията, почти никакъв акцент няма върху формирането на нагласи", отбеляза председателят на комисията по образование Красимир Вълчев.
"Говоря за тези учебни програми от 15 г. Доколкото разбирам от странични източници, някакви работни групи в МОН обсъждат нещо, не знам в какви формати и къде, но молбата ми е когато обсъждате такива сериозни неща, да каните представители от всички парламентарни групи", настоя пък депутатът от БСП Ирена Анастасова.
"Трябва да видим и какво е националното съгласие по това, че трябва да има промяна във философията на учебните програми и как те се структурират, а не толкова за съкращаване на съдържанието", подчерта още Цоков.
Още по темата
![]() |
1 | 2.08311 |
![]() |
1 | 2.29611 |
![]() |
10 | 3.92879 |
![]() |
100 | 4.46971 |
![]() |
1 | 1.71971 |
Последни новини
- 16:37 NASA "диагностицира" причината за фрактурата в гигантската "кост" в Млечния път
- 16:30 DeepState: Руснаците вкараха пехота в Тарасовка, напредват в Донецка област
- 16:22 България и Турция подписаха меморандум за сътрудничество в областта на енергетиката
- 16:14 Главният архитект на София свиква експертни консултации за обсъждане на противоречиви практики
- 16:06 Бебе е с опасност за живота след катастрофа край село Търничени
- 15:59 Украинският премиер: Два документа по сделката със САЩ за минералите не изискват ратифициране
- 15:52 Бързият влак Бургас - София помете автомобил до гара Сахране, мъж е починал
- 15:44 "Алтернатива за Германия": Определянето на партията като екстремистка е удар срещу демокрацията