България участва в създаването на единен енергиен пазар в Югоизточна Европа

България 08.12.2003 15:27

Меморандум за разбирателство за създаване на регионален енергиен пазар в Югоизточна Европа подписаха днес в Атина министър Милко Ковачев и министрите на енергетиката на Албания, Босна и Херцеговина, Гърция, Хърватия, Румъния, Турция, Сърбия и Черна гора, Македония, Италия и специалният представител на Генералния секретар на временното управление на мисията на ООН в Косово (UNMIK) и Европейската общност, съобщиха от пресцентъра на МС.

Документът ще подпомогне създаването на енергиен пазар на електроенергия и природен газ в Югоизточна Европа. Идеята е развитият регионален пазар да стане част от Общия енергиен пазар на Европейската общност.

Предвиденото либерализиране на енергийния пазар ще създаде благоприятни условия на българските производители на електроенергия да разширят пазарите си. Те ще имат възможност да сключват сделки за износ на електричество с всяка компания или предприятие от региона и Италия и Австрия, а в средносрочна перспектива и със Словения и Унгария.

Регионалният енергиен пазар ще бъде стимул за реализиране на множество регионални и транс-европейски електроенергийни и газови проекти, които са от особено значение за България.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355