България и Унгария обсъждат “Набуко”

България 27.06.2008 10:36

Икономическият министър Петър Димитров ще се срещне с унгарския координатор на проекта за европейски газопровод „Набуко” Михай Байер. По него през 2013 година трябва да потече каспийски газ през Турция и България до Централна и Западна Европа.Тази седмица на заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност президентът Георги Първанов посочи този проект като приоритетен за България.

Петър Димитров и Михай Байер ще обсъдят участието на България и Унгария в строежа на „Набуко”. Българската компания в изграждането на газопровода е “Булгаргаз” с равен дял от малко над 16 процента в проекта.

Газопроводът “Набуко” е сочен като алтернативен източник на синьо гориво, който ще намали зависимостта на Европа от руските доставки. Планираният капацитет на тръбата е 31 милиарда кубически метра природен газ годишно. Проблемът, който стои пред „Набуко” според анализаторите, е липсата на газ на входа на тръбопровода. Все още не е ясно от къде ще се доставя синьото гориво. За целта Петър Димитров подписа споразумение с Азербайджан за доставка на един милиард кубически метра газ годишно за България, който да се пренася през “Набуко”.

По време на Консултативния съвет за национална сигурност и президентът Георги Първанов и премиерът Сергей Станишев се обединиха около идеята, че европейският газопровод е приоритетен за страната с по-голямо значение от руско-италианската тръба “Южен поток”, която също ще минава през България. /Vsekiden.com

CHF CHF 1 2.09448
GBP GBP 1 2.26108
RON RON 10 3.85416
TRY TRY 100 4.04663
USD USD 1 1.67065