България и Италия подписаха меморандум за разбирателство в областта на военните технологии
България 26.01.2005 18:30
Италианско-български меморандум за разбирателство в областта на военните технологии бе подписан днес. Под документа сложиха подписите си Джулио Сегурини, италиански представител на международния консорциум TIPS в рамките на програмата на НАТО AGS и началникът на Военна академия “Г.С. Раковски” генерал-майор Евгени Манев.
Меморандумът поставя юридическата легитимност и началото на включването на България в проекта на НАТО AGS /Alliance Ground Surveillance/, обясни ген. Манев. По думите му проектът е разработен в отговор на необходимостта НАТО да използва свои пилотирани и безпилотни летателни средства за наблюдателни мисии и събиране на информация. Целта е информацията да се обработва и разпространява към наземни станции, които да осигуряват данни за отделния войник в реално време. Възможно е България да се включи в проектирането или изпълнението на елементи или блокове от електрониката по проекта.
Проектът се финансира от участващите в него държави, като всяка от тях определя с какъв процент от общата стойност ще участва. За България това още не е решено. Участвайки в проекта, България определя за каква точно разработка има възможност и ангажира научния и промишления си потенциал за производство на елементи от системата AGS. Инвестициите се връщат в нашата промишленост, обясни ген. Манев. Информацията е на агенция БТА.
Меморандумът поставя юридическата легитимност и началото на включването на България в проекта на НАТО AGS /Alliance Ground Surveillance/, обясни ген. Манев. По думите му проектът е разработен в отговор на необходимостта НАТО да използва свои пилотирани и безпилотни летателни средства за наблюдателни мисии и събиране на информация. Целта е информацията да се обработва и разпространява към наземни станции, които да осигуряват данни за отделния войник в реално време. Възможно е България да се включи в проектирането или изпълнението на елементи или блокове от електрониката по проекта.
Проектът се финансира от участващите в него държави, като всяка от тях определя с какъв процент от общата стойност ще участва. За България това още не е решено. Участвайки в проекта, България определя за каква точно разработка има възможност и ангажира научния и промишления си потенциал за производство на елементи от системата AGS. Инвестициите се връщат в нашата промишленост, обясни ген. Манев. Информацията е на агенция БТА.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:56 Хороскоп за четвъртък, 25 юни 2026 г.
- 19:33 ЕК предлага: "Европол" да има представителства във всички страни от ЕС
- 19:23 Тръмп нареди проверки заради цената на бензина в САЩ
- 19:15 „Ростех“ разкри тайното оръжие на Т-90М:След 200 промени танкът става още по-опасен на бойното полe
- 19:07 В Англия след грешната стъпка: Без паника, но така няма да стане
- 19:00 Докато светът говори за AI, Китай спечели друга ключова технологична битка срещу САЩ
- 18:54 Редки цветове и прецизна изработка на мозайка в храма на Херакъл в Хераклея Синтика
- 18:47 FT: Хегсет освобождава командващия сухопътните войски на САЩ в Европа